ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΣΜΗΤΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΕ ΧΩΡΟΥΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

H Kοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεδρίασή της την Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2021, πληροφορήθηκε την με μέριμνα του Ιδρύματος ανάθεση σε έκτακτο προσωπικό «της παρακολούθησης της διαδικασίας τήρησης των μέτρων προστασίας της δημόσιας υγείας που αφορούν στις προϋποθέσεις εισόδου σε χώρους όπου διεξάγεται η εκπαιδευτική διαδικασία (αίθουσες, αμφιθέατρα, εργαστήρια κ.λπ.), βιβλιοθήκες, αίθουσες πολυμέσων, φοιτητικά γυμναστήρια και λοιπούς χώρους του Ιδρύματος». Στο εν λόγω προσωπικό ανετέθησαν καθήκοντα έως το τέλος του τρέχοντος έτους. Στη Φιλοσοφική Σχολή διετέθησαν ένδεκα (11) άτομα (δέκα για το κτήριο της Σχολής και ένα για τη Βιβλιοθήκη), που ανέλαβαν σταδιακά καθήκοντα εντός της εβδομάδας 18-22 Οκτωβρίου 2021. Η Κοσμητεία της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ εκφράζει την ικανοποίηση και τις ευχαριστίες της προς τη διοίκηση του Ιδρύματος γι’ αυτή τη ρύθμιση που θα υποστηρίξει καθοριστικά τη διασφάλιση «της εφαρμογής των απαραίτητων για τη δημόσια υγεία μέτρων για τη συμμετοχή των φοιτητών κάθε κύκλου σπουδών, καθώς και του τακτικού και έκτακτου διδακτικού προσωπικού της Σχολής στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία».

Κατά την ίδια συνεδρίαση, τα μέλη της Κοσμητείας της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ αποφάσισαν ομόφωνα η διενέργεια των παραπάνω ελέγχων να πραγματοποιείται σύμφωνα με τα οριζόμενα στη σχετική ΚΥΑ (ΦΕΚ 4406/24.9.2021, τ. Β΄), δηλαδή: «κατά τη διαδικασία επίδειξης των πιστοποιητικών εμβολιασμού ή νόσησης ή βεβαιώσεων αρνητικού εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου, το προσωπικό στο οποίο έχουν ανατεθεί τα καθήκοντα παρακολούθησης της διαδικασίας τήρησης των μέτρων προστασίας της δημόσιας υγείας να χρησιμοποιεί την ειδική εφαρμογή του άρθρου 33 του ν. 4816/2021 (Α 118) Covid Free GR και να πραγματοποιεί παράλληλο έλεγχο ταυτοπροσωπίας του κατόχου».

Η Κοσμητεία της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ καλεί όλες και όλους τους εισερχομένους στη Σχολή να συμβάλουν στην απρόσκοπτη τήρηση της παραπάνω διαδικασίας. Παράλληλα, απευθύνει αίτημα προς τη διοίκηση του Ιδρύματος και το Υπουργείο Παιδείας να ληφθεί μέριμνα ώστε η εν λόγω διαδικασία να καταστεί δυνατόν να συνεχιστεί καθ’ όλη τη διάρκεια του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους.