ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ CIVIS - ERASMUS 2022 ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΜΑΘΗΣΗΣ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Βιβλιοθήκες για το CIVIS - Erasmus 2022 για το Προσωπικό των Βιβλιοθηκών και των Κέντρων Μάθησης/Εκπαίδευσης

Libraries for CIVIS – Erasmus Staff Training Week 2022 for Libraries and Learning Centers

Η Εβδομάδα Εκπαίδευσης Προσωπικού Erasmus 2022 για Βιβλιοθήκες και Κέντρα Μάθησης/Εκπαίδευσης διοργανώθηκε από το “Σύστημα Βιβλιοθηκών” (Library System) του πανεπιστημίου Sapienza στη Ρώμη, στις 23-27 Μαΐου 2022.

Βιβλιοθηκονόμοι από δεκατρία πανεπιστήμια της Ευρώπης συναντήθηκαν και επικεντρώθηκαν στην υποστήριξη των βιβλιοθηκών για τους στόχους της συμμαχίας CIVIS. Το πανεπιστήμιό μας εκπροσώπησε η κ. Κική Παπαδοπούλου (ΕΤΕΠ-Βιβλιοθηκονόμος της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ).

Σκοπός αυτών των συναντήσεων ήταν να έρθουν σε επαφή βιβλιοθηκονόμοι και διευθυντές βιβλιοθηκών από τα πανεπιστήμια CIVIS, προκειμένου να εντοπιστούν σημεία σύνδεσης και μια κοινή βάση συνεργασίας. Εκείνο που έχει ιδιαίτερη σημασία είναι οι εμπειρίες της COVID και της μετά COVID περιόδου που αποκόμισαν όλοι οι βιβλιοθηκονόμοι και μοιράστηκαν με τους συναδέλφους άλλων πανεπιστημίων, αφού οι βιβλιοθήκες στην περίοδο της πανδημίας δοκιμάστηκαν σκληρά και κλήθηκαν να επαναπροσδιορίσουν τον ρόλο τους και τις υπηρεσίες τους, έτσι ώστε να ανταποκριθούν όσο το δυνατόν πιο άρτια και αποτελεσματικά στις ανάγκες των χρηστών τους. Εντυπωσιακή ήταν η διαπίστωση πως οι δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι βιβλιοθηκονόμοι στην περίοδο αυτής της κρίσης ήταν κοινές, όπως επίσης και οι πρακτικές που επέλεξαν να εφαρμόσουν για να ξεπεράσουν τα εμπόδια.

Τα θέματα που συζητήθηκαν από το προσωπικό του πανεπιστημίου Sapienza και τους επισκέπτες ήταν τα ακόλουθα:

• υπηρεσίες χρηστών
  • βιβλιοθήκες και χώροι μάθησης/ εκπαίδευσης
  • βιβλιογραφικές και ηλεκτρονικές πηγές
  • άδειες ηλεκτρονικών πηγών
  • πολιτικές ανοιχτής πρόσβασης
  • λογισμικά βιβλιοθηκών
  • συνεχιζόμενες δραστηριότητες κ.λπ.

Κατά τη διάρκεια του CIVIS Librarians meeting στις 23/05 τέθηκαν οι βάσεις για: έργα συνεργασίας μεταξύ των βιβλιοθηκών, δημιουργία ενός ιστοτόπου ενημέρωσης των βιβλιοθηκονόμων, δημιουργία μιας κοινής πλατφόρμας εκπαίδευσης των βιβλιοθηκονόμων, παροχή βιβλιοθηκονομικών υπηρεσιών ανάμεσα στα μέλη των πανεπιστημίων του CIVIS, συνέχιση των επαφών εξ αποστάσεως μέσω τηλεδιασκέψεων για ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών των βιβλιοθηκονόμων, κοινές πρακτικές διαχείρισης βιβλιοθηκονομικών θεμάτων.

Programme

May 23: Aula organi collegiali, Rectorate building - CU001, Sapienza main campus, Piazzale Aldo Moro 5

10.00-13.00: Welcome session and Self presentations

14.30-17.00: CIVIS librarians meeting

May 24: Botanical garden, Largo Cristina di Svezia 23 A - 24

10.00-13.00: Session I: Users’ training, an evolving landscape.

16.00: Botanical garden guided tour, followed by social aperitif

May 25: Cannizzaro building - CU014, Sapienza main campus

9.30-12.30: Session II Electronic and digital assets management and related projects, Licences & Open access and everything in the middle.

May 26: Biblioteca centrale di architettura, Via Antonio Gramsci 53

10.00-13.00: Session III Spaces & user services