ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΣΤΟΡΙΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΙΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.

Ιστορίης Επίσκεψις.

Μια επαναπροσέγγιση της Ιστορίας, των προβλημάτων και των μεθόδων της

Μικρασιατική Εκστρατεία και Καταστροφή

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας

της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

για Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Το Πρόγραμμα εντάσσεται στις δράσεις

του Κέντρου Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης

του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

και στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του ΕΚΠΑ,

με αφορμή τη συμπλήρωση εκατό ετών

από τη Μικρασιατική Καταστροφή του 1922

Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Ιστορίης Επίσκεψις του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στον τρέχοντα 8ο κύκλο του είναι αφιερωμένο στην Μικρασιατική Εκστρατεία και την Καταστροφή. Το Πρόγραμμα επιχειρεί να αναδείξει τις ευρύτερες ιστορικές διεργασίες που κορυφώθηκαν στη Μικρασιατική Εκστρατεία και την Καταστροφή του 1922, γεγονός που διέπλασε τη σύγχρονη Ελλάδα.

Αντικείμενο πραγμάτευσης των διαλέξεων αποτελούν η ιστορία της Μικράς Ασίας από τον ύστερο Μεσαίωνα, η άνοδος των ελληνικών κοινοτήτων της περιοχής, η διαμόρφωση της ταυτότητάς τους, τα διλήμματα που αντιμετώπισε το ελληνικό κράτος ως προς τις επιλογές του στη Μικρά Ασία, η εκστρατεία και η Καταστροφή, η προσφυγική εγκατάσταση, αλλά επίσης η ιστοριογραφική αποτύπωση του μεγάλου γεγονότος, η διαχείριση της μνήμης, του βιώματος αλλά και των ιδιωτικών αρχειακών πηγών, η καλλιτεχνική δημιουργία.

Τα μαθήματα, συνολικής διάρκειας 24 ωρών, παρέχονται με τηλεδιάσκεψη, ως ακολούθως: Παρασκευή 12, 19, 26 Νοεμβρίου 2021, ώρες 17.00΄‐21.00΄, Σάββατο 13, 20, 27 Νοεμβρίου 2021, ώρες 10.00΄-14.00΄.

Το Πρόγραμμα προσφέρεται αφιλοκερδώς από τα μέλη του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ και δεν συνεπάγεται οικονομική επιβάρυνση για τους συμμετέχοντες, στους οποίους θα χορηγηθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Πληροφορίες για το Πρόγραμμα είναι διαθέσιμες στον σύνδεσμο: http://www.arch.uoa.gr/epimorfwtika-programmata/istor-hs-ep-skecis.html