ΕΚΘΕΣΗ ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΣΤΗ ΦΛΣ

έκθεση αεροφωτογραφιών στη ΦΛΣ

Η Κοσμητεία της Σχολής μας απευθύνθηκε στην ομάδα της Athens Photo World, μια φωτογραφική ομάδα η οποία πραγματοποιεί σειρά εκθέσεων και δράσεων που αναδεικνύουν τα γεγονότα, την εικόνα αλλά και την ευεργετική – εκτός από πληροφοριακή – σημασία της φωτογραφίας στην καθημερινότητά μας.

Είναι γνωστές ανάλογες δράσεις αυτής της ομάδας, με φωτογραφίες τους που εκτίθενται υπαίθρια, για παράδειγμα στον καγκελόφρακτο περίγυρο του Εθνικού Κήπου ή του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών.

Με τη σκέψη ότι θα είχε ενδιαφέρον να πραγματοποιηθεί κάποτε μια παρόμοια φωτογραφική έκθεση στους χώρους της Σχολής μας, επικοινωνήσαμε με τον καλλιτεχνικό διευθυντή αυτής της ομάδας, τον κ. Θανάση Σταυράκη, ο οποίος ανταποκρίθηκε αμέσως στο ενδιαφέρον μας και πρότεινε να μας διαθέσει αφιλοκερδώς το υλικό που πρόσφατα είχε εκτεθεί από την ομάδα του στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, προκειμένου να εκτεθεί ομοίως (και τουλάχιστον επί ένα εξάμηνο) στη Σχολή μας, συγκεκριμένα στον χώρο απέναντι από την είσοδο της Κοσμητείας, στον 3ο όροφο, που μοιάζει να είναι προδιαμορφωμένος για να εξυπηρετηθεί ανάλογο εγχείρημα, αλλά και στον χώρο μπροστά από την είσοδο της Aula, όπου και μπορείτε ήδη να δείτε εκτιθέμενες τις εν λόγω αεροφωτογραφίες. Ευελπιστούμε ότι θα δημιουργήσουν θετική αντανάκλαση στη διάθεση των ενδιατριβόντων στο κτήριο της Σχολής μας.

Σημειωτέον ότι με τον κ. Σταυράκη συζητήσαμε, επιπροσθέτως, το ενδεχόμενο, εφόσον η πρωτογενής αυτή προσπάθεια τύχει θετικής αποδοχής, να προετοιμασθεί, για την έναρξη ίσως του ερχομένου εαρινού εξαμήνου, νέα έκθεση φωτογραφιών, με ειδικό θέμα τη φοιτητική ζωή στη Φιλοσοφική Σχολή.