ΦΑΡΟΣ 2022: ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ / PHAROS SUMMIT 2022: GREEK-US COLLABORATION IN HIGHER EDUCATION

Φάρος 2022: Ελληνοαμερικανική Συνεργασία στον τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης / Pharos Summit 2022: Greek-US Collaboration in Higher Education

Στις 7 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η εναρκτήρια εκδήλωση για την Ελληνοαμερικανική Συνεργασία στον τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης Φάρος 2022 στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Στις 6 Νοεμβρίου διεξήχθη στον ίδιο χώρο το Εισαγωγικό Εργαστήριο για τους Έλληνες και Αμερικανούς εκπροσώπους.

Κατά την πανηγυρική εκδήλωση για τα μεγάλα επιτεύγματα των ελληνοαμερικανικών συνεργασιών θα παρουσιαστούν και οι περαιτέρω δυνατότητες και ευκαιρίες. Θα μιλήσουν κυβερνητικοί αξιωματούχοι, μέλη των πρυτανικών αρχών και ΔΕΠ των πανεπιστημίων και φοιτητές/τριες.

Την Δευτέρα 7 Νοεμβρίου στις 3μμ ο Πρύτανης Καθηγητής Μελέτιος – Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Αντιπρύτανης Καθηγητής Δημήτρης Καραδήμας, Κοσμήτορες Σχολών και μέλη ΔΕΠ υποδέχθηκαν τα πανεπιστημια των ΗΠΑ στο ΕΚΠΑ, όπου πραγματοποιήθηκε παρουσίαση των δραστηριοτήτων του ΕΚΠΑ, των διεθνών σχέσεων του ιδρύματος και των πεδίων ανάπτυξης κοινών δράσεων.

Δείτε περισσότερα: https://hub.uoa.gr/pharos-summit-2022/