ΗΜΕΡΙΔΑ «ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟ(Σ)ΚΛΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ: ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ»

Ημερίδα «Χαρτογραφώντας τις προ(σ)κλήσεις των δράσεων κατά την υλοποίησή τους στο Πεδίο: Εμπειρίες και προοπτικές για το μέλλον»

Την Πέμπτη 06.10.2022 πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα του Προγράμματος «Υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες Ρομά για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους», που υλοποιείται από το Εργαστήριο Διαπολιτισμικής Αγωγής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην εκδήλωση απηύθυναν χαιρετισμό ο Γενικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας, κος Αλέξανδρος Κόπτσης, ο Γενικός Γραμματέας Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Καταπολέμησης της Φτώχειας του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, κος Γιώργος Σταμάτης, ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Δημήτριος Καραδήμας, και ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής σχολής του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Αχιλλέας Χαλδαιάκης.

Στην Ημερίδα μίλησαν για τα βήματα προόδου, τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν και τις μελλοντικές προοπτικές οι συνεργάτες του Προγράμματος από τις περιοχές των Αχαρνών, του Ασπροπύργου, της Εύβοιας, του κέντρου της Αθήνας, της Ανατολικής Αττικής και της Αγίας Βαρβάρας, καθώς και η ομάδα του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής σχολής του ΕΚΠΑ. Επίσης, μίλησαν για την προσωπική τους εμπειρία με το Πρόγραμμα ένας έφηβος μαθητής Ρομά της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και ένας Ρομά φοιτητής Νοσηλευτικής από την περιφέρεια Αττικής. Έγινε εκτενής αναφορά στις καλές πρακτικές των συνεργατών όλων των ειδικοτήτων, ενώ παράλληλα υπογραμμίστηκαν οι δυσκολίες που πρέπει να ληφθούν υπόψη στον σχεδιασμό και στην υλοποίηση του επόμενου Έργου για την ένταξη και την παραμονή παιδιών και εφήβων Ρομά στην εκπαίδευση. Η Ημερίδα προβλήθηκε ζωντανά μέσω του συστήματος προβολής ζωντανών μεταδόσεων του Πανεπιστημίου στη σελίδα live.uoa.gr.

Ευχαριστούμε πολύ όλες τις ομιλήτριες και όλους τους ομιλητές που μας τίμησαν με τη συμμετοχή τους, καθώς και όσες και όσους παρευρέθηκαν διά ζώσης ή παρακολούθησαν διαδικτυακά τη φετινή μας Ημερίδα!

hub.uoa.gr/category/distinctions/page/2/