ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΜΠΕΝΑΚΗ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Καλλιτεχνική παρέμβαση της Αλεξάνδρας Μπενάκη  στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ

Η εικαστικός Αλεξάνδρα Μπενάκη φιλοτέχνησε στον 4ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, από τις 17 έως τις 25 Ιουλίου 2023, πρωτότυπη καλλιτεχνική δημιουργία, υπό τον τίτλο «Το Όλον». Το έργο ολοκληρώθηκε υπό την εποπτεία του καθηγητή Ιστορίας της Τέχνης Δημήτρη Παυλόπουλου και υλοποιήθηκε με την αρωγή και την υποστήριξη της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής.

Γράφει η ζωγράφος για το έργο της:  «Η Μητέρα Φύση μάς συνδέει όλους: το φυτικό βασίλειο, το ζωικό βασίλειο, το ορυκτό βασίλειο, εμάς τους ανθρώπους. Το έργο που φιλοτέχνησα στον 4ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ είναι ενθύμηση πως χωρίς Εκείνη δεν υπάρχουμε. Εάν επιθυμούμε τον σεβασμό μεταξύ μας, χρειάζεται να σεβόμαστε όλα τα έμβια όντα, τη φύση την ίδια. Είμαστε όλοι ένα και η αρμονική συνύπαρξη είναι ο μόνος τρόπος να επιβιώσουμε ως είδος. Ας είναι το έργο αυτό υπενθύμιση της αρμονίας και της ανάγκης αυτής. Και ας είναι ευχή και ευλογία, όταν οι φοιτήτριες και οι φοιτητές μας βγουν στο πανεπιστήμιο της ζωής ώστε κάθε πράξη και εργασία τους να υποστηρίζει την αρμονία αυτή».

Η Αλεξάνδρα Μπενάκη αποφοίτησε από το Art & Design του Kent University το 1996 και αργότερα σπούδασε Fine Art στο Middlesex University του Ηνωμένου Βασιλείου  (1996-1999). Η διπλωματική της εργασία αγοράστηκε και φιλοξενείται στη μόνιμη συλλογή του Μουσείου Φρυσίρα. Από πολύ νωρίς, από την πρώτη της ατομική έκθεση που πραγματοποιήθηκε μόλις ολοκλήρωσε τις σπουδές της στην γκαλερί Αγκάθι, τα έργα της φέρουν μια ιδιαίτερη ταυτότητα. Στη συνέχεια, εργάστηκε για δύο χρόνια στο marketing και branding και αργότερα άνοιξε τη δική της επιχείρηση. Απέκτησε πιστοποίηση στο Coaching από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και συνέχισε την εκπαίδευσή της στο CPD (colour-psycho dynamics). Δουλεύει με παστέλ, ξυλομπογιά και πενάκι. Έργα της βρίσκονται σε διάφορες χώρες της Ευρώπης και στο Ντουμπάι. Ζει και εργάζεται στη Νέα Ερυθραία.

ΕΚΘΕΣΕΙΣ

2002        Ατομική, γκαλερί Αγκάθι

2004        Ομαδική για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004, γκαλερί Αγκάθι

2004        Φιλανθρωπική δημοπρασία για τη στήριξη των Γιατρών Χωρίς Σύνορα