«ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΣΤΕΜΜΑ. ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΩΝ ΣΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ 11ου ΑΙ», ΤΟΥ Κ. ΠΑΪΔA

«Ματωμένο Στέμμα. Πολιτικές δολοφονίες και απόπειρες πολιτικών δολοφονιών στις ιστοριογραφικές πηγές του 11ου αι», του Κ. ΠΑΪΔA

Ματωμένο Στέμμα. Πολιτικές δολοφονίες και απόπειρες πολιτικών δολοφονιών στις ιστοριογραφικές πηγές του 11ου αι. είναι το νέο βιβλίο του Αναπληρωτή Καθηγητή Βυζαντινής Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Κωνσταντίνου Παΐδα το οποίο ανοίγει νέους δρόμους στην έρευνα της Βυζαντινής Λογοτεχνίας, αφού για πρώτη φορά κείμενα της Βυζαντινής Ιστοριογραφίας μελετώνται συστηματικά μέσα από το πρίσμα της σύγχρονης Θεωρίας της Αφήγησης και μάλιστα με τρόπο διεπιστημονικό (φιλολογικό-εγκληματολογικό-νομικό).

Στο βιβλίο του Κ. Παΐδα εξετάζονται επτά δολοφονίες βυζαντινών αυτοκρατόρων και μία δολοφονία βάρβαρου βασιλιά από εσωτερικό πολιτικό του αντίπαλο. Επίσης, μελετώνται δεκατέσσερις απόπειρες δολοφονίας αυτοκράτορος ή συνωμοσίες με σκοπό τη δολοφονία αυτοκράτορος, και οκτώ δολοφονίες ή απόπειρες δολοφονίας κρατικών αξιωματούχων και στασιαστών, όπως αυτές παρουσιάζονται στις κύριες ιστορικές πηγές του 11ου αι.