ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΣ ΙΛΙΑΣ ΛΑΚΙΔΟΥ, ΜΕΛΟΥΣ ΕΔΙΠ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΜΕ ΤΙΤΛΟ «Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ»

Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023
Παρουσίαση του νεου θεατρικού έργου της Ίλιας Λακίδου, μέλους ΕΔΙΠ του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών, με τίτλο «Η γυναίκα στον Αγώνα»

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η δρ. Ίλια Λακίδου, μέλος Εργαστηριακού και Διδακτικού προσωπικού του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών, κυκλοφορεί το τρίτο θεατρικό έργο της στη σειρά «Σχολική Σκηνή» της Κάπα Εκδοτικής, με τίτλο Η γυναίκα στον Αγώνα.

Θέμα του νέου  έργου είναι η ζωή των γυναικών την περίοδο της Ελληνικής Επανάστασης με επίκεντρο την Ελισάβετ Μουτζάν-Μαρτινέγκου, την πρώτη ελληνίδα πεζογράφο, και τη Σεβαστή Ξάνθου, τη σύζυγο του Φιλικού Εμμανουήλ Ξάνθου.

Το έργο φιλοδοξεί να αναδείξει τη σημασία της μόρφωσης και της αυτοδιάθεσης σε μία περίοδο που κυριαρχούσε η πατριαρχία και ο αναλφαβητισμός. Το κείμενο φωτίζει στιγμές της μικροϊστορίας, μακριά από τα πεδία των μαχών, στα σπίτια γυναικών, οι οποίες, παρόλο που ανήκαν σε προνομιούχα στρώματα της κοινωνίας της εποχής, βιώσαν την περιθωριοποίηση και τον ετεροπροσδιορισμό αλλά αγωνίστηκαν για ελευθερία και γνώση. Φιλοδοξεί οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα το ανεβάσουν να αντιληφθούν ότι τα μεγάλα ιστορικά γεγονότα διαθέτουν αθέατες ακόμη πλευρές και πολυσήμαντες εκφάνσεις, δεν εξαντλούνται στο πεδίο των πολιτικών και στρατιωτικών δράσεων, αλλά διατρέχουν το σύνολο μιας κοινωνίας.

Η γυναίκα στον Αγώνα είναι έργο για 48 μαθήτριες και μαθητές Στ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου ή Λυκείου, για να παρουσιαστεί στην εκδήλωση ιστορικής μνήμης της 25ης Μαρτίου.

Η πρώτη διαδικτυακή παρουσίαση του έργου θα γίνει  την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023, στις 19:00 και θα είναι προσβάσιμη από τον ακόλουθο σύνδεσμο: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=m72515a7f717f10ac5048041d11b40609

Από την ίδια σειρά κυκλοφορούν τα έργα της Ίλιας Λακίδου Από το Πριν στο Μετά (για την εορτή αποφοίτησης της Στ΄τάξης), 2022  και Η ζωή είναι μαζί (για την εορτή λήξης της Α΄τάξης), 2022.

Στο podcast «Στα Παρασκήνια», οι ακροατές μαθαίνουν περισσότερα για κάθε έργο της σειράς «Σχολική Σκηνή», ενώ μπορούν να ακούσουν επιλεγμένες σκηνές παιγμένες από μαθητές.

Διαθέσιμο στο Spotify (t.ly/apM6), Apple Podcast (t.ly/y4qQ) και Google Podcast (t.ly/2tzx) καθώς και στο YouTube  κανάλι της ΚΑΠΑ Εκδοτικής (t.ly/Xb_5).