ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΚΙΝΕΖΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ [27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2023]

Πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τον εορτασμό της Κινεζικής Πρωτοχρονιάς [27 Ιανουαρίου 2023]

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023 στη Φιλοσοφική Σχολή εκδήλωση για τον εορτασμό της Κινεζικής Πρωτοχρονιάς. Η εκδήλωση περιελάμβανε την προβολή βίντεο, την παρουσίαση θεατρικού δρώμενου και την ερμηνεία  παραδοσιακών τραγουδιών.

Τα βίντεο που παρουσιάστηκαν, δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο συνεργασίας της ΕΡΤ με το CHINA MEDIA GROUP και προβλήθηκαν στο κρατικό κανάλι της Κίνας. Το πρώτο βίντεο αφορούσε στις απόψεις Κινέζων φοιτητών που διδάσκονται την ελληνική γλώσσα είτε ως δεύτερη είτε ως ξένη γλώσσα στην Κίνα, καθώς και Ελλήνων που μαθαίνουν την Κινεζική γλώσσα στην Ελλάδα. Το δεύτερο βίντεο ήταν ένα ντοκιμαντέρ για τη ζωή ενός Κινέζου φοιτητή, του Απόλλωνα, στην Ελλάδα.

Οι φοιτητές από το Πανεπιστήμιο Ξένων Σπουδών της Γκουανγκντόνγκ που έχουν έρθει με υποτροφία για ένα χρόνο στην Ελλάδα παρουσίασαν σε βίντεο τα έθιμα της Κινεζικής Πρωτοχρονιάς, ένα θεατρικό δρώμενο βασισμένο στο παραμύθι «Ένα δέντρο μια φορά» του Ευγένιου Τριβιζά, ενώ τραγούδησαν κι ένα τραγούδι της πατρίδας τους για την καλή τύχη (στα Κινέζικα). Στο τέλος, τραγούδησαν στα Ελληνικά τα πατροπαράδοτα κάλαντα της Πρωτοχρονιάς, με συνοδεία στο πιάνο από την κα Θεοδώρα Τσίντζου.

Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες Βιβιάνα Τζοβάρα και Σοφία Κύτρου για την υπέροχη δουλειά που κάνουν με τους Κινέζους φοιτητές μας και την πολύτιμη βοήθειά τους στην οργάνωση της γιορτής, την Κωνσταντίνα Μπρη (φωνή) και τον Λευτέρη Γαβαλά (πιάνο), φοιτητές του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, που παρουσίασαν 2 τραγούδια από το κλασικό ρεπερτόριο,  καθώς και όλους τους φοιτητές από το Πανεπιστήμιο Ξένων Σπουδών της Γκουανγκντόνγκ για την επιμέλειά τους.

• Title