ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΥΝΕΔΡΙΟ INTERNATIONAL LANGUAGE WEEK – ILW 2022 ΜΕ ΤΙΤΛΟ «MAPPING CROSS ROADS: CULTURES, LANGUAGES AND LITERATURES»

Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2022
Συνέδριο International Language Week – ILW 2022 με τίτλο «Mapping Cross Roads: Cultures, Languages and Literatures»

Το Εργαστήριο Πολυμέσων και Γλωσσικών Εφαρμογών, καθώς και το Εργαστήριο Έρευνας και Μελέτης της Γερμανόφωνης Λογοτεχνίας και της Συγκριτικής Γραμματολογίας του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας (ΕΚΠΑ) διοργανώνουν, σε συνεργασία με το Κέντρο Γλωσσών και το Εργαστήριο Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας του Τεχνικού Πανεπιστημίου Aschaffenburg (Γερμανία), από τις 10 Οκτωβρίου έως τις 14 Οκτωβρίου 2022 την διαθεματική International Language Week – ILW 2022 (Διεθνής Εβδομάδα Γλωσσών) με τίτλο «Mapping Cross Roads: Cultures, Languages and Literatures (Χαρτογραφώντας Σταυροδρόμια: Πολιτισμοί, Γλώσσες και Λογοτεχνίες)».

Η ILW απευθύνεται τόσο σε καταξιωμένους όσο και σε νέους επιστήμονες και φοιτήτριες/φοιτητές όλων των κύκλων σπουδών, οι ειδικότητες των οποίων είτε εμπίπτουν στα παρακάτω πεδία είτε τα συνδυάζουν διεπιστημονικά:

1. Διαπολιτισμική επικοινωνία

2. Διδακτική ξένων γλωσσών

3. Λογοτεχνία και Συγκριτική Φιλολογία

4. Διδακτική της Λογοτεχνίας

5. Πολιτισμικές Σπουδές

6. Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία

7. Θεωρητική Γλωσσολογία

Γλώσσες εργασίας της ILW 2022 είναι τα Αγγλικά, τα Γερμανικά και τα Ελληνικά.

Οι διαλέξεις θα λάβουν χώρα δια ζώσης και εξ αποστάσεως, με δυνατότητα online-streaming, ενώ τα workshops θα διεξαχθούν αποκλειστικά δια ζώσης.

Η δια ζώσης συμμετοχή είναι ιδιαιτέρως επιθυμητή για την ανταλλαγή επιστημονικών απόψεων και γόνιμων συζητήσεων και την παροχή δυνατότητας στους συμμετέχοντες να γνωριστούν μεταξύ τους.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν κατά την εναρκτήρια εκδήλωση που θα λάβει χώρα τη Δευτέρα, 10 Οκτωβρίου 2022 στο Αμφιθέατρο “Άλκης Αργυριάδης” και ώρα 16.00-19.00.

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχουν σχετικές πληροφορίες: https://padlet.com/ilwathen2022/878eku6ojv57oifv