ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ΕΚΠΑ «ΓΛΥΚΥΠΙΚΡΟΝ ἈΜΑΧΑΝΟΝ ὌΡΠΕΤΟΝ. Ο ΕΡΩΤΑΣ ΣΤΗ ΔΙΑΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ» [13/2/23]

Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023
Συνέδριο του ΕΚΠΑ «Γλυκύπικρον ἀμάχανον ὄρπετον. Ο έρωτας στη διαχρονία της ελληνικής γραμματείας» [13/2/23]

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών προτίθεται να οργανώσει τον προσεχή Ιούνιο μεγάλο επιστημονικό συνέδριο για τον έρωτα στη διαχρονία της ελληνικής γραμματείας με τον εμβληματικό τίτλο «Γλυκύπικρον ἀμάχανον ὄρπετον». Ως πρόδρομη εκδήλωση για την προαναγγελία του συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί την 13η Φεβρουαρίου 2023 (14.30 – 20.30) στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου ημερίδα με εισηγήσεις των μελών της Επιστημονικής-Οργανωτικής Επιτροπής. Οκτώ Καθηγητές του Ιδρύματος θα πραγματευθούν θέματα από την αρχαία ελληνική, τη βυζαντινή και τη νεοελληνική γραμματεία. Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία και την ομιλία της η Καθηγήτρια κυρία Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ. Επισυνάπτεται το πρόγραμμα της Ημερίδας.

Ο έρωτας, ως η ύψιστη κατάφαση της ζωής, αποτελεί ένα από τα σημαντικά κεφάλαια της θεματολογίας της ελληνικής λογοτεχνίας από τις απαρχές της ως σήμερα. Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, με μέριμνα πάντοτε για την επιστήμη και τον άνθρωπο, θέλει να αναδείξει με την εκδήλωση αυτή την λεπταισθησία, την υψηλή εκφραστική δύναμη και τον ανθρωποκεντρισμό του ελληνικού πολιτισμού διαχρονικά.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ