ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΡΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ & ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗΣ ΤΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ & ΕΦΗΒΟΥΣ

Υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες Ρομά για την ενίσχυση της πρόσβασης & μείωση της εγκατάλειψης της εκπ/σης από παιδιά & εφήβους

Στο πλαίσιο του Προγράμματος «Υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες Ρομά για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους», το οποίο υλοποιεί το Εργαστήριο Διαπολιτισμικής Αγωγής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ, πραγματοποιήθηκαν ποικίλες δράσεις το καλοκαίρι με στόχο την υποστήριξη και την ενδυνάμωση των ωφελούμενων του Προγράμματος.

Θερινά μαθήματα

Τα θερινά μαθήματα συνεχίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού με τους συνεργάτες του Προγράμματος να παραδίδουν μαθήματα είτε σε μεικτές τάξεις είτε σε τάξεις αμιγώς με ωφελούμενους μαθητές Ρομά στις συνεργαζόμενες σχολικές μονάδες και στους καταυλισμούς.

Οι συνεργάτες μας έκαναν θερινά μαθήματα στις περισσότερες περιοχές παρέμβασης στην Αττική, δηλαδή σε σχολεία του κέντρου της Αθήνας, της Αγίας Βαρβάρας, του Ασπροπύργου,  των Αχαρνών και του Γέρακα, καθώς και στον καταυλισμό Κιάφα στα Σπάτα. Ειδικότερα, στην περιοχή της Αγίας Βαρβάρας, το Πρόγραμμά μας συνεργάστηκε με το πρόγραμμα του Δήμου «Κατασκήνωση στην πόλη» με δράσεις φιλαναγνωσίας.

Θερινά μαθήματα πραγματοποιήθηκαν, επίσης, στο Ρέθυμνο και στα Χανιά, ενώ στη Χαλκίδα διοργανώθηκαν μαθήματα ρομποτικής για τους μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου της περιοχής.

Εμψυχωτικές δράσεις

Ακόμη, οι συνεργάτες του Προγράμματος διοργάνωσαν εμψυχωτικές δράσεις στην πλατεία Πέτρουλα στον Κολωνό, στον Γέρακα και στον καταυλισμό Κούπι στο Κορωπί, ενώ εκτός Αττικής εμψυχωτικές δράσεις πραγματοποιήθηκαν στη Χίο. Αυτές περιελάμβαναν φιλικούς αγώνες ποδοσφαίρου, ζωγραφική, κατασκευές, προβολές ταινιών, μουσικοκινητικά παιχνίδια, τραγούδια και χορό.

Τις εμψυχωτικές δράσεις στην πλατεία Πέτρουλα στον Κολωνό παρακολούθησαν και μέλη της Ομάδας Δράσης της Γενικής Γραμματείας Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Καταπολέμησης της Φτώχειας, συνοδευόμενες από συνεργάτες της Γραμματείας.

Παράλληλα με τις ειδικά σχεδιασμένες για το καλοκαίρι δράσεις, οι συνεργάτες του Προγράμματος συνέχισαν τις καθιερωμένες τους δράσεις σε όλες τις περιοχές παρέμβασης.

Γιορτή αποφοίτησης στον Ασπρόπυργο

Για τους μεγαλύτερους μαθητές μας, που αποφοίτησαν από το Γυμνάσιο, οι συνεργάτες μας διοργάνωσαν μια μικρή γιορτή, για να τους συγχαρούν και να τους ευχηθούν καλή επιτυχία στη συνέχιση των σπουδών τους σε Επαγγελματικές Σχολές Μαθητείας.

Επιπλέον, οι συνεργάτες του Προγράμματος συμμετείχαν στο συνέδριο του ΚΜΟΠ με θέμα “Ενδοοικογενειακή βία εναντίον γυναικών Ρομά ‒ Τρόποι πρόληψης και καταπολέμησης”, που πραγματοποιήθηκε στο Σεράφειο του Δήμου Αθηναίων στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής πρωτοβουλίας PATTERN.

Στόχος του PATTERN είναι η ενδυνάμωση των γυναικών Ρομά, ώστε να μπορούν να αναγνωρίζουν την ενδοοικογενειακή βία, η ενημέρωσή τους σχετικά με τους διαθέσιμους μηχανισμούς υποστήριξης και η δράση τους ως φορείς αλλαγής στις κοινότητές τους στην Ελλάδα, στην Ισπανία, στην Πορτογαλία, στη Ρουμανία και στη Βουλγαρία. Επιπλέον, το PATTERN επιθυμεί να προσφέρει στους επαγγελματίες τη γνώση που χρειάζονται, για να διαχειρίζονται αποτελεσματικά τα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας εναντίον γυναικών Ρομά.

Οι συνεργάτες του Προγράμματος σε συνεργασία με την Ένωση «Μαζί για το Παιδί» διένειμαν 226 ζευγάρια παπούτσια στους μαθητές και στις μαθήτριες του 7ου Νηπιαγωγείου και του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ασπροπύργου με χορηγία της εταιρείας υποδημάτων TOMS. Ευχαριστούμε θερμά την Ένωση «Μαζί για το Παιδί» και την εταιρεία παπουτσιών TOMS που μερίμνησαν και προσέφεραν καινούρια υποδήματα στα παιδιά του 7ου Νηπιαγωγείου και του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ασπροπύργου, και προσβλέπουμε σε μελλοντικές συνέργειες.

Οι συνεργάτες του Προγράμματος επισκέφθηκαν τον καταυλισμό του Γέρακα, όπου μοίρασαν είδη πρώτης ανάγκης για τις οικογένειες που επλήγησαν από τις φωτιές στην ευρύτερη περιοχή και συζήτησαν με τις οικογένειες που διαμένουν στον καταυλισμό για τους προβληματισμούς τους γύρω από την εκπαίδευση των παιδιών τους στα δημόσια σχολεία.

Οι συνεργάτες του Προγράμματος «Υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες Ρομά για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους» με στοχευμένες δράσεις υποστηρίζουν καθημερινά παιδιά και εφήβους Ρομά καθώς και τις οικογένειές τους σε όλες τις περιοχές παρέμβασης του Προγράμματος.

Δείτε περισσότερα: https://hub.uoa.gr/summer-activities-from-the-intercultural-education-laboratory-of-nkua/