«ΒΡΑΔΙΑ ΤΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΗ 2022» ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ASMA

«Βραδιά του Ερευνητή 2022» για την παρουσιάση του έργου ASMA

Το Εργαστήριο Μουσικής Ακουστικής και Τεχνολογίας (LabMAT) του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ επιστρέφει στη φετινή διοργάνωση «Βραδιά του Ερευνητή 2022». Η ομάδα ΑSMA του LabMAT με συντονίστρια την Καθηγήτρια Αναστασία Γεωργάκη, θα παρευρεθεί την Παρασκευή 30/09/2022 στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο για να παρουσιάσει στο ευρύ κοινό ένα από τα τρέχοντα ερευνητικά έργα του εργαστηρίου, με τίτλο «Assistance for students in Singing and Music Aesthetics - ASMA» (αριθμός έργου ΕΛΙΔΕΚ 3832).
Τα μέλη της ομάδας θα δείξουν, δια ζώσης αλλά και μέσω μαγνητοσκοπημένων παρουσιάσεων, τα ψηφιακά εργαλεία που έχουν προκύψει ως αποτέλεσμα του συγκεκριμένου έργου.
Τα εργαλεία αυτά αφορούν στην προώθηση της διάδρασης με την τραγουδιστική φωνή και στοχεύει στην καλλιέργειά της και στην παροχή υποστήριξης και διευκόλυνσης διδασκαλίας του μαθήματος μουσικής στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
Tα εργαλεία ASMA tools στοχεύουν στην επίγνωση της ακουστικής λειτουργίας της φωνής στο τραγούδι,στη  βελτίωσης των ποιοτικών χαρακτηριστικών της μέσω τεχνικών οπτικής ανατροφοδότησης καθώς και στην εξάσκηση των μαθητών σε θέματα τονικής και ρυθμικής ακρίβειας.

Η συμμετοχή του LabMAT στη δράση αυτή προσβλέπει στην προσέγγιση των επισκεπτών της Βραδιάς του Ερευνητή 2022, και ειδικά των δασκάλων και μαθητών/τριών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, ώστε να ενημερωθούν και να εξοικειωθούν με τις καινοτόμες αυτές τεχνολογίες μάθησης.
Πληροφορίες για το πρόγραμμα ASMA:  asma.music.uoa.gr

Η Βραδιά του Ερευνητή θα πραγματοποιηθεί με φυσική παρουσία στο κτήριο Αβέρωφ του ιστορικού Συγκροτήματος Πατησίων την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, 17.00–21.00.
Περισσότερες πληροφορίες για τη διοργάνωση: https://researchersnight.gr/