ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΠΑΔΟΒΑ

Συναυλία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ στο Πανεπιστήμιο της Πάδοβα

Στις 24 Σεπτεμβρίου 2022, με την ευκαιρία του εορτασμού της επετείου των 800 ετών από την ίδρυση του Πανεπιστημίου της Πάδοβα, το Ίδρυμα Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών, σε συνεργασία με την έδρα Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας και το Διατμηματικό Κέντρο Μελέτης της Ιστορίας του Αριστοτελισμού και της Κλασικής Παράδοσης του ιταλικού Πανεπιστημίου, διοργάνωσε ημερίδα με θέμα την παρουσία των Ελλήνων σπουδαστών στην Πάδοβα και τη συμβολή τους στην ανάπτυξη της ελληνικής παιδείας.

Παράλληλα, τιμώντας την επέτειο των 100 ετών από τη Μικρασιατική Καταστροφή, η ημερίδα ολοκληρώθηκε με συναυλία που δόθηκε στην ιστορική Salla dei Gigandi του Πανεπιστημίου της Πάδοβα, με τίτλο «Τ᾽ αηδόνια της Ανατολής και τα πουλιά της Δύσης».

Το πρόγραμμα περιλάμβανε αντιπροσωπευτικά τραγούδια από τη Σμύρνη-Ιωνία, την Κωνσταντινούπολη-Προποντίδα, τον Πόντο και την Καππαδοκία.

Την καλλιτεχνική επιμέλεια και παρουσίαση είχε ο Λάμπρος Λιάβας, καθηγητής Εθνομουσικολογίας στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, και τη μουσική επιμέλεια ο Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, μέλος ΕΕΠ του Τμήματος.

Συμμετείχε το συγκρότημα «Μνημοσύνη» που αποτελείται από διδάσκοντες και φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Εθνομουσικολογία και Μουσική Πράξη».

Η μαγνητοσκόπηση της εκδήλωσης είναι διαθέσιμη μέσω της επίσημης ιστοσελίδας youtube του Τμήματος Πολιτισμικών Αγαθών (dBC) του Πανεπιστημίου της Πάδοβα: Live streaming di Dipartimento Beni Culturali Università di Padova (από το 27’:00)

Δείτε φωτογραφικό υλικό στο https://hub.uoa.gr/