Φιλοσοφική Σχολή

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης, άρχισε να δημιουργείται στις αρχές του 20ου αιώνα με τη μέριμνα των καθηγητών Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου. Στην τωρινή του μορφή εγκαινιάστηκε το 1994 στο κτήριο της Φιλοσοφικής Σχολής στην Πανεπιστημιόπολη. Περιλαμβάνει δώδεκα Διδακτικές Συλλογές με πρωτότυπα αντικείμενα αλλά και αντίγραφα έργων που εκπροσωπούν διαχρονικά όλες τις περιόδους του πολιτισμού που άνθισε στον ελληνικό χώρο από την προϊστορία έως τη σύγχρονη εποχή.

Οι Συλλογές, που οφείλονται κατά κύριο λόγο σε δωρεές, έχουν διδακτικό χαρακτήρα και αποβλέπουν στην πρακτική άσκηση των φοιτητών και στην εξοικείωσή τους με τα αρχαιολογικά ευρήματα, τα υλικά και τις τεχνικές κατασκευής. Συγχρόνως τα εκθέματα του Μουσείου έχουν αποτελέσει αντικείμενο αρχαιολογικής έρευνας και επιστημονικών δημοσιεύσεων.

Το Μουσείο περιλαμβάνει Συλλογές της Προϊστορικής και Κλασικής Αρχαιολογίας, αξιόλογη Συλλογή Εκμαγείων, Συλλογές Βυζαντινής Ζωγραφικής και Κεραμεικής, Διαχρονική και Διαμεσογειακή Συλλογή Κεραμεικής, Συλλογή Περιβαλλοντικής Αρχαιολογίας και Συλλογή Πετρωμάτων, Μεταλλευμάτων και Αρχαίας Τεχνολογίας. Η νεότερη τέχνη εκπροσωπείται από πίνακες σημαντικών νεοελλήνων ζωγράφων, οι οποίοι κατά καιρούς δανείζονται σε εκθέσεις που διοργανώνονται στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Σε πρόσφατη δωρεά οφείλεται και η Συλλογή έργων Λαϊκής Αιθιοπικής Τέχνης.