ΠΜΣ «ΚΛΑΣΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ-ΔΕΞΙΠΠΟΣ»: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ COMPLUTENSE ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΗΣ CUENCA

ΠΜΣ «Κλασική Φιλολογία-Δέξιππος»: Εκπαιδευτική αποστολή στο Πανεπιστήμιο Complutense της Μαδρίτης και στους αρχαιολογικούς χώρους της Cuenca

Τη Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη ομάδας μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών του μάστερ Κλασικής Φιλολογίας «Δέξιππος» του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ στο Departamento de Filología Clásica του Πανεπιστημίου Complutense της Μαδρίτης, με πρωτοβουλία και σχεδιασμό της Διευθύντριας του ΠΜΣ «Δέξιππος», κ. Σοφίας Γεωργακοπούλου, Καθηγήτριας Λατινικής Φιλολογίας. Σε συνεργασία με τη Διευθύντρια του ομόλογου Máster en Estudios Clásicos, κ. María Paz de Hoz, Καθηγήτρια Αρχαίας ελληνικής Φιλολογίας και Επιγραφικής, και τον κ. José Manuel Losada, Καθηγητή Κλασικής Φιλολογίας και Αρχαίας Μυθολογίας, έγινε υποδοχή και ξενάγηση στην Πανεπιστημιούπολη, στους χώρους και στα αρχεία του Τμήματος Κλασικής Φιλολογίας, στις Βιβλιοθήκες Φιλοσοφίας και Κλασικής Φιλολογίας. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες παρακολούθησαν σεμινάρια του ομόλογου μάστερ: «Mito e Ideología en Roma», με την Καθηγήτρια κ. Sonia Madrid Medrano και «De la retórica clásica al análisis del discurso», με τον Καθηγητή κ. Eduardo J. Fernández. Στο πλαίσιο αυτής της εκπαιδευτικής αποστολής, το Σάββατο, 16 Μαρτίου, έγινε επιτόπια έρευνα σε τρεις εμβληματικούς αρχαιολογικούς χώρους της επαρχίας της Cuenca: στη ρωμαϊκή έπαυλη Noheda με το μεγαλύτερο ψηφιδωτό της Μεσογείου (περ. 300 m2), σε ρωμαϊκά ορυχεία, όπου γινόταν η εξόρυξη του ημιδιαφανούς πολύτιμου πετρώματος Lapis specularis, στο αρχαιολογικό πάρκο της Segobriga, Caput Celtiberiae (αγορά, ιππόδρομος, θέατρο, θέρμες, αμφιθέατρο, βασιλική, μουσείο με ρωμαϊκές προτομές, επιγραφές και νομίσματα). Η αποστολή περιελάμβανε επίσης επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο της Μαδρίτης και στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ισπανίας (περιοδική έκθεση περσικών χειρογράφων και μόνιμη έκθεση «El Infierno y las Maravillas»). Κατά τη διάρκεια της παραμονής στο Τμήμα Κλασικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Complutense συζητήθηκαν και διερευνήθηκαν η δυνατότητα δράσεων ακαδημαϊκών ανταλλαγών, η ανάπτυξη ερευνητικής συνεργασίας (φοιτητών και μελών ΔΕΠ) σε ένα ευρύ φάσμα πεδίων αρχαιογνωσίας, καθώς και η δημιουργία και ενδυνάμωση ελληνο-ισπανικής επιστημονικής συνέργειας με τη θεσμοθέτηση κοινών προγραμμάτων δεύτερου και τρίτου επιπέδου σπουδών Αρχαίας Ελληνικής και Λατινικής Φιλολογίας. Στον συντονισμό των πολλαπλών δράσεων αυτής της εκπαιδευτικής αποστολής βοήθησαν σημαντικά οι μεταπτυχιακοί φοιτητές, κ. Παναγιώτης Καρανίκας και κ. Αλέξης Πεντότα (ΠΜΣ «Δέξιππος»).

Φωτογραφίες: Γιάννης Πετρούλης (ΠΜΣ «Λογοτεχνία, Σκέψη και πολιτισμός στον ελληνορωμαϊκό κόσμο»), Κατερίνα Ανίση, Ελεωνόρα Ευθυμιάδη και Παύλος Σπυρίδης (ΠΜΣ «Κλασική Φιλολογία - Δέξιππος»).

• Title