ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Αποτελέσματα της προκήρυξης Βραβείων του Κληροδοτήματος «Καυταντζόγλειο Βραβείο» για το έτος 2021

ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑ «ΚΑΥΤΑΝΤΖΟΓΛΕΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ»

Τα μέλη της Διαχειριστικής Επιτροπής του Κληροδοτήματος «Καυταντζόγλειο Βραβείο» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, αφού εξέτασαν τις αρμόδιες εισηγήσεις και τις σχετικές βαθμολογήσεις των επιμέρους τριμελών επιτροπών βράβευσης, αποφάσισαν να βραβευθούν τα ακόλουθα εννέα (αντί πέντε) έργα, λόγω ισοβαθμίας:

1. Ένας ρήτορας των χρόνων της παρακμής. Ο βίος και το έργο του Νικηφόρου Χρυσοβέργη (ΜΥΡΣΙΝΗ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ)

2. Το πρότυπο του ηγεμόνα και η imitatio imperatoris: Διαλεκτικές επιρροής μεταξύ αυτοκρατόρων και υπηκόων στην ελληνορωμαϊκή Ανατολή (31 π.Χ.-235 μ.Χ.) (ΓΕΩΡΓΙΟΣ  ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ)

3. Η ρητορική της δωροδοκίας στην υπόθεση του Αρπάλου  (ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ)

4. Λιβάνιος: η ρητορική πραγμάτωση της παγανιστικής απολογητικής κατά τον 4ο αι. μ.Χ. (ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΠΟΛΥΖΟΣ)

5. Το υπόρχημα στον αρχαϊκό λυρισμό και στο αρχαίο δράμα ειδολογική και θεματική προσέγγιση (ΜΑΡΙΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ)

6. Ο ρήτορας και η πόλη του. Τα πέντε Σμυρναϊκά κείμενα του Αίλιου Αριστείδη (ΜΥΡΤΩ-ΜΑΡΙΑ ΜΑΛΑΜΟΥ)

7. Η εξέλιξη της λατινικής επισεσυρμένης γραφής στους παπύρους από τον 1ο π.Χ.-6ο μ.Χ.: «Παλαιογραφική ανάλυση»  (ΠΕΛΑΓΙΑ-ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΜΑΡΓΑΡΩΝΗ)

8. Η κατασκευή των μαρμάρινων κυκλαδικών ειδωλίων: Πειραματικές προσεγγίσεις και αρχαιολογικά συμπεράσματα  (ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΒΑΛΣΑΜΑΚΗΣ)

9. Η πρόσληψη του δυτικού σχολαστικισμού στο Ύστερο Βυζάντιο: Η επιτομή του Γεώργιου Σχολάριου Γεννάδιου Β' στο «Περί παθών της ψυχής» του Θωμά Ακινάτη (ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΛΥΚΟΥΡΑ)

Ο Πρόεδρος της Διαχειριστικής Επιτροπής

του Κληροδοτήματος «Καυταντζόγλειο Βραβείο»

Καθηγητής Αχιλλεύς Γ. Χαλδαιάκης

Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής

Πρόσκληση στην Τελετή Απονομής του Καυταντζογλείου Βραβείου 2021

Πρόσκληση

Ο Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής & Πρόεδρος της Διαχειριστικής Επιτροπής του Κληροδοτήματος

«Καυταντζόγλειο Βραβείο» σας προσκαλεί στην

Τελετή Απονομής του Καυταντζογλείου Βραβείου 2021

την Δευτέρα, 20η Ιουνίου 2022, ώρα 13:00,

στην αίθουσα 209 της Φιλοσοφικής Σχολής

του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου).