ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΕΠΟΠΤΗ ΤΗΣ ΦΛΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Επιστολή του Επόπτη της ΦΛΣ κ. Πέτρου Ρούσσου προς τις φοιτήτριες και τους φοιτητές της Σχολής

Αγαπητές φοιτήτριες, αγαπητοί φοιτητές,

Για πολλές και πολλούς από εσάς το χειμερινό εξάμηνο του 2021 είναι το πρώτο κατά το οποίο βρίσκεστε στους χώρους της Φιλοσοφικής Σχολής. Για άλλους, το πρώτο μετά από ενάμιση χρόνο εξ αποστάσεως διδασκαλίας.

Εκ μέρους του προσωπικού επιστασίας και καθαριότητας της Φιλοσοφικής Σχολής, θα ήθελα να σας καλωσορίσω και να σας ευχηθώ μια δημιουργική χρονιά με υγεία!

Θα ήθελα επίσης να επιστήσω την προσοχή σας στα εξής:

1. Το προσωπικό καθαριότητας της Σχολής καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια σε καθημερινή βάση ώστε να βρίσκουμε τα αμφιθέατρα και τις αίθουσες καθαρά και απολυμασμένα. Επιπλέον, μεταξύ των μαθημάτων θα γίνεται προσπάθεια να απολυμαίνονται και να αερίζονται τα αμφιθέατρα. Είναι σημαντικό από την πλευρά μας να σεβόμαστε τη δουλειά τους, να εκτιμάμε τον κόπο τους και να συμβάλλουμε κατά το δυνατόν στη διατήρηση της καθαριότητας τόσο στους χώρους διδασκαλίας όσο και στους κοινόχρηστους χώρους της Σχολής.
  2. Εντός των χώρων της Σχολής, ιδιαιτέρως δε εντός των αμφιθεάτρων και των αιθουσών διδασκαλίας, τηρούμε όλα τα μέτρα προστασίας, φοράμε σωστά τις μάσκες μας, δεν φέρνουμε τρόφιμα και ποτά. Αποφεύγουμε -κατά το δυνατόν- συμπεριφορές που μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία μας ή την υγεία των άλλων γύρω μας.
  3. Δεδομένου ότι το προσωπικό της Σχολής δεν επαρκεί για τον έλεγχο των πιστοποιητικών εμβολιασμού ή νόσησης και των αρνητικών τεστ, επαφίεται στη φιλοτιμία μας η προστασία του εαυτού μας και των άλλων. Σας παρακαλώ να λάβετε υπόψη ότι μεταξύ των συμφοιτητών σας, των δασκάλων σας και του προσωπικού της Σχολής μας υπάρχουν αρκετοί, οι οποίοι ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και τους οποίους μπορεί να θέσουν σε σοβαρό κίνδυνο ανεύθυνες συμπεριφορές.
  4. Αποφύγετε τη χρήση των ανελκυστήρων. Το πλήθος των φοιτητών, των διδασκόντων και των εργαζομένων στη Φιλοσοφική είναι πολύ μεγάλο, ώστε να κάνουμε χρήση των ανελκυστήρων χωρίς να δημιουργείται συγχρωτισμός. Ας αφήσουμε τους ανελκυστήρες για χρήση από όσους τους έχουν πραγματικά ανάγκη.
  5. Σε πολλά σημεία της Σχολής (χώροι διδασκαλίας, Βιβλιοθήκη, διάδρομοι, ανελκυστήρες, τουαλέτες, κ.α.) θα βρείτε συσκευές με αντλία που περιέχουν αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα για την υγιεινή των χεριών. Επειδή η χρήση των συσκευών είναι πολύ συχνή, θερμή παράκληση να προσπαθήσουμε να τις διατηρήσουμε λειτουργικές.
  6. Αν κατά τη διάρκεια του εξαμήνου νιώσετε κάποιο σύμπτωμα που μπορεί να οφείλεται σε νόσηση από τον κορωνοϊό και βρίσκεστε στη Σχολή, επικοινωνήστε μαζί μας στους τηλεφωνικούς αριθμούς 210 727 7979 (γραφείο Κοσμήτορα), 210 727 7385 (γραφείο Επόπτη ΦΛΣ), 210 727 7792 (γραφείο Επόπτριας Βιβλιοθήκης) και 210 727 7639/7847/7322 (γραμματεία Κοσμητείας). Σε περίπτωση νόσησης φροντίστε να επανέλθετε στη Σχολή αφού πρώτα υποβληθείτε σε εργαστηριακό διαγνωστικό έλεγχο και έχετε αρνητικό αποτέλεσμα.

Η Φιλοσοφική Σχολή είναι μία από τις μεγαλύτερες Σχολές στην Ελλάδα (σε έκταση και πλήθος φοιτητών και προσωπικού), η δε εύρυθμη λειτουργία της εξαρτάται από τη συμπεριφορά του καθενός και της καθεμιάς μας. Σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες, ας καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να εξασφαλίσουμε τη διά ζώσης λειτουργία της και να αποφύγουμε το σενάριο της επιστροφής στην εξ αποστάσεως διδασκαλία.

Πέτρος Ρούσσος

Επόπτης ΦΛΣ