ΟΤΑΝ Η ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥ (ΣΤΙΓΜΕΣ ΔΡΑΣΗΣ)

Όταν η ημέρα Ελληνικής Γλώσσας συνάντησε τη Χρονιά του Δράκου (Στιγμές Δράσης)

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Ελληνικής Γλώσσας και την Κινεζική  Πρωτοχρονιά (πρόκειται για τη χρονιά του Δράκου) που φέτος σχεδόν συνέπεσαν χρονικά (9 και 10 Φεβρουαρίου αντίστοιχα), διοργανώθηκε με την υποστήριξη της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής μια δημιουργική και αλληλεπιδραστική δράση ανάμεσα σε φοιτητές από την Λ.Δ. της Κίνας και στα παιδιά του Β' νηπιαγωγείου του ΕΚΠΑ, στις 7 Φεβρουαρίου 2024.

Η δράση ήταν μια πρωτοβουλία της διδάσκουσας στο Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΕΚΠΑ κ. Βιβιάνας Τζοβάρα, στο πλαίσιο της διδασκαλίας ελληνικών σε  φοιτητές από την Λ.Δ. της Κίνας. Ειδικότερα, οι εν λόγω φοιτητές παρακολουθούν εντατικό πρόγραμμα στο Διδασκαλείο, παράλληλα με μαθήματα στη Φιλοσοφική Σχολή, ακολούθως προς τις γενικές διμερείς συμφωνίες συνεργασίας αλλά και τα ειδικά προγράμματα φοίτησης αλλοδαπών φοιτητών στο ΕΚΠΑ που έχουν υπογραφεί μεταξύ των Πανεπιστημίων.

Αφού προηγήθηκε λεπτομερής σχεδιασμός της δράσης από τη διδάσκουσα του Διδασκαλείου και τις εκπαιδευτικούς του νηπιαγωγείου, 11 Κινέζοι φοιτητές από το πανεπιστήμιο της Tianjin  επισκέφθηκαν το Β´ νηπιαγωγείο του ΕΚΠΑ. Το νηπιαγωγείο υποδέχθηκε θερμά τους φοιτητές και την κ. Τζοβάρα, με μια υπέροχη συλλογική κατασκευή για τη χρονιά του Δράκου. Από την πλευρά τους, οι φοιτητές παρουσίασαν ήθη και έθιμα από την Κινεζική Πρωτοχρονιά και ακολούθησε ένα σύντομο μάθημα με πολύ βασικές φράσεις της κινεζικής γλώσσας, το οποίο ενθουσίασε τα παιδιά. Εν συνεχεία, τα νήπια έθεσαν ενδιαφέρουσες ερωτήσεις στους φοιτητές και ακολούθησε διάλογος σε μικρές ομάδες. Τέλος, οι φοιτητές της Tianjin βοήθησαν τα παιδιά να ιχνηλατήσουν τα ονόματά τους με κινέζικα ιδεογράμματα.

Η εν λόγω δράση είχε πολλαπλά οφέλη για τις δυο ομάδες (νήπια & φοιτητές), τόσο γλωσσικά και γνωστικά όσο και πολιτισμικά, ενώ παράλληλα ενθάρρυνε την ενίσχυση της δημιουργικής ανταλλαγής ιδεών, τη συνύπαρξη των δύο γλωσσών και πολιτισμών και τη δημιουργία ισχυρών δεσμών ανάμεσά τους.

Δείτε τις φωτογραφίες από την ημέρα σε μορφή flip book ή pdf.

• Title