ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ (ΤΑΝΙΑΣ) ΔΑΣΚΑΡΟΛΗ

H Kοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθιά οδύνη πληροφορήθηκε την απώλεια της Επίκουρης Καθηγήτριας του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αναστασίας (Τάνιας) Δασκαρόλη.

Η Αναστασία (Τάνια) Δασκαρόλη σπούδασε Γερμανική Φιλολογία, Γαλλική Φιλολογία και Πολιτικές Επιστήμες στα Πανεπιστήμια της Θεσσαλονίκης, Στρασβούργου, Χαϊδελβέργης και Αθηνών. Υπηρέτησε το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, στο επιστημονικό πεδίο της «Μετάφρασης και Συγκριτικής Γραμματολογίας» για περισσότερο από 20 χρόνια, με σπάνιο ήθος και απόλυτη αφοσίωση. Υπήρξε πολυγραφότατη, με εκδόσεις και μεταφράσεις βιβλίων και επιστημονικών μελετημάτων. Ήταν ιδιαίτερα αγαπητή στους συναδέλφους και στους φοιτητές της.

Εκφράζουμε τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια στους οικείους της και στους συναδέλφους του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας