AΠΩΛΕΙΑ ΕΛΕΝΗΣ (ΛΙΖΥ) ΛΑΣΗΘΙΩΤΑΚΗ

H Kοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών εκφράζει την οδύνη της για την εκδημία της αγαπητής συναδέλφου Ελένης (Λίζυ) Λασηθιωτάκη, η οποία δίδαξε με επιτυχία επί σειρά ετών στον Τομέα Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας.

Η Ελένη (Λίζυ) Λασηθιωτάκη σπούδασε Γαλλική Φιλολογία και Φιλοσοφία στη Θεσσαλονίκη, στην Αθήνα και στο Παρίσι. Η διδακτορική της διατριβή είχε ως θέμα τη φιλοσοφία του Ζαν Πωλ Σαρτρ, του οποίου υπήρξε μαθήτρια.

Εξαίρετη επιστήμονας και συγγραφέας, έχαιρε μεγάλης εκτίμησης μεταξύ των συναδέλφων της, αλλά και των φοιτητριών και φοιτητών της.

H Kοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής εκφράζει ειλικρινή συλλυπητήρια στην οικογένειά της και στους συναδέλφους του Τμήματος ΦΠΨ και του Τμήματος Φιλοσοφίας.