ΑΠΩΛΕΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΥ Γ. ΠΟΛΙΤΗ

ΑΠΩΛΕΙΑ Νικολάου Γ. Πολίτη

H Kοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθιά οδύνη πληροφορήθηκε την απώλεια του αγαπητού συναδέλφου, Oμότιμου Kαθηγητή του Τομέα Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ, Νικολάου Γ. Πολίτη.

Ο Ν. Γ. Πολίτης γεννήθηκε στο Ασπρόχωμα Καλαμών Μεσσηνίας. Υπηρέτησε το Τμήμα Φ.Π.Ψ. με μεγάλη αφοσίωση, από το 1987 μέχρι την αφυπηρέτησή του, ξεκινώντας από Επίκουρος Καθηγητής της Φιλοσοφίας, συνεχίζοντας ως Αναπληρωτής Καθηγητής της Βυζαντινής Φιλοσοφίας (1995) και εν συνεχεία ως Καθηγητής A' βαθμίδας (2002). Παράλληλα, διατέλεσε Διευθυντής του Τομέα Φιλοσοφίας (2002-2003, 2003-2004, 2004-2005) και Πρόεδρος του Τμήματος (2005-2007).

Η συνολική του συνεισφορά στη διαμόρφωση της φυσιογνωμίας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας, αλλά και στην διδασκαλία υπήρξε ανεκτίμητη και καθοριστική.

Ως πανεπιστημιακός δάσκαλος ήταν πολύ αγαπητός, ως επιστήμονας εξαιρετικά στιβαρός, με έργο εκτεταμένο και πολυεπίπεδο. Επέδειξε ειλικρινή συναδελφικότητα, οργανωτικές και διοικητικές ικανότητες και σπάνιο ακαδημαϊκό ήθος.

Αγαπητός συνάδελφος και φωτισμένος δάσκαλος, αφήνει πίσω του ένα δυσαναπλήρωτο κενό.

Εκφράζουμε τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια στην οικογένειά του, στους συναδέλφους του Τμήματος Φιλοσοφίας και ιδίως στον γιο του, τον συνάδελφο Γιώργο Ν. Πολίτη.