O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ Δ.Σ. ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, μέλος του νέου Δ.Σ. του Φεστιβάλ Αθηνών ΕΠΙΔΑυΡΟΥ

Ο Παναγιώτης Μιχαλόπουλος ορίστηκε μέλος του νέου Διοικητικού Συμβουλίου του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου: https://aefestival.gr/anakoinosi-neo-dioikitiko-symvoylio-tis-elliniko-festival-a-e/

Ο Παναγιώτης Μιχαλόπουλος είναι Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ και μέλος ΣΕΠ στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Έχει επίσης διδάξει στα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, καθώς και σε ιδιωτικές δραματικές σχολές, ενώ έχει εργαστεί ως ερευνητής στην Ακαδημία Αθηνών. Επί σειρά ετών συνεργάστηκε στην προετοιμασία δεκάδων παραγωγών θεάτρου και όπερας (Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου, Εθνικό Θέατρο, Εθνική Λυρική Σκηνή, «Αμφι-Θέατρο Σπύρου Α. Ευαγγελάτου», «Θεατρικός Οργανισμός Ακροπόλ», «Θέατρο Badminton» κ.λπ.). Ως θεατρολόγος-δραματολόγος έχει συνεργαστεί με πολλούς αθηναϊκούς θιάσους και ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ., ενώ έχει πραγματοποιήσει τον σχεδιασμό και την επιμέλεια έκδοσης περισσότερων από εξήντα θεατρικών έργων του ελληνικού και του παγκόσμιου δραματολογίου, καθώς επίσης θεατρικών προγραμμάτων, λευκωμάτων, μελετών και συλλογικών τόμων. Σπούδασε θεατρολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο οποίο συνέχισε τις μεταπτυχιακές σπουδές του και αναγορεύτηκε αριστούχος διδάκτωρ. Το ερευνητικό και διδακτικό έργο του επικεντρώνεται στην ιστορία του νεοελληνικού θεάτρου, στην ιστορία της σκηνοθεσίας, στις σχέσεις θεάτρου και πολιτικής και στις επιπτώσεις των ιστορικών γεγονότων στη σκηνική πράξη. Έχει συμμετάσχει με ανακοινώσεις σε επιστημονικά συνέδρια, ημερίδες και διημερίδες και έχει δημοσιεύσει μελέτες του σε επιστημονικά περιοδικά, συλλογικούς τόμους και πρακτικά συνεδρίων.

Συγχαίρουμε εγκαρδίως τον συνάδελφο και του ευχόμαστε επιτυχία στα νέα του καθήκοντα!