ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

«ΔΥΟ ΟΜΙΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΣΟΥΑΒΑ ΣΙΜΠΟΡΣΚΑ» & ΕΚΘΕΣΗ «WISŁAWA SZYMBORSKA: 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ», ΤΜ. ΡΩΣΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΛΑΒΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Πέμπτη 07 Δεκεμβρίου 2023

Με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση της ποιήτριας Βισουάβα Σιμπόρσκα το Τμήμα Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών, σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Πολωνικής Δημοκρατίας στην Αθήνα, διοργανώνει την εκδήλωση: «Δύο ομιλίες για τη Βισουάβα Σιμπόρσκα» την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2023, ώρα 14:00, στη Φιλοσοφική Σχολή ΕΚΠΑ, αίθουσα 209.

Για το έργο της ποιήτριας θα μιλήσουν οι: Μπεάτα Ζουλκιέβιτς «Βισουάβα Σιμπόρσκα: η ποιήτρια και ο κόσμος»,  Αριστέα Παπαλεξάνδρου «Για τη Σιμπόρσκα, ένα ελάχιστο φτεράκι γλαύκας».

Ταυτόχρονα παρουσιάζεται η έκθεση «Wisława Szymborska: 100 χρόνια από τη γέννησή της», Βιβλιοθήκη Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ, διάρκεια 7 Δεκεμβρίου 2023 – 7 Ιανουαρίου 2024