ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ "ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΑ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ" ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023
Ημερίδα του Ερευνητικού Ινστιτούτου "Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική" του ΕΚΠΑ

Το Ερευνητικό Ινστιτούτο "Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική" του ΕΚΠΑ διοργανώνει την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου (10.00-15.00) στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής Ημερίδα με τίτλο "Πολυγλωσσικό ήθος επικοινωνίας, εξωστρέφεια και συμπερίληψη στα ΑΕΙ", η οποία γίνεται σε συνεργασία με το  Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου (UNISTRA).
Στην Ημερίδα  θα παρουσιαστεί  αφενός το έργο του Ερευνητικού Ινστιτούτου «Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική» του ΕΚΠΑ και αφετέρου το έργο «Le multi-/plurilinguisme dynamique, terreau de l’excellence inclusive dans l’enseignement supérieur» (MUDExI) του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου, στο οποίο μετείχαν και φοιτητές/τριες του ΕΚΠΑ.
Πρόγραμμα της Ημερίδας