30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΜΗΜΑ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (1990-2020)

30 χρόνια Τμήμα Θεατρικών Σπουδών (1990-2020)

Αλεξία Αλτουβά, Ιωάννα Ρεμεδιάκη (επιμ.),

30 χρόνια Τμήμα Θεατρικών Σπουδών (1990-2020),

ΤΘΣ-ΕΚΠΑ, Κάπα Εκδοτική, 2023. 734 σ.

Σκοπός της έκδοσης:  30 χρόνια Τμήμα Θεατρικών Σπουδών (1990-2020), είναι η παρουσίαση των πεπραγμένων του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών, ώστε να αποτελέσουν τεκμήριο της συμβολής του στην ιστορία των Θεατρικών Σπουδών στην ελληνική πανεπιστημιακή εκπαίδευση και ειδικότερα στο πλαίσιο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στην εξέλιξη της Θεατρολογικής Επιστήμης στον ελληνικό χώρο, και όχι μόνο, και στην ιστορία της εκπαίδευσης των ελληνικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων.

Καταγράφεται και παρουσιάζεται όλη η δραστηριότητα του Τμήματος α) διδακτική, β) ερευνητική, γ) επιστημονική, δ) καλλιτεχνική, ε) κοινωνική και στ) επαγγελματική.

Την διάρθρωση της ύλης και την επιμέλεια σύνταξης ανέλαβαν η Επίκουρη Καθηγήτρια Αλεξία Αλτουβά και η Λέκτορας Ιωάννα Ρεμεδιάκη.

Ο τόμος είναι αναρτημένος στον σύνδεσμο: