ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΣΜΗΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΦΛΣ ΕΚΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΡΩΣΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΛΑΒΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, με αφορμή πρόσφατες αναρτήσεις σε εκπαιδευτικούς ιστοτόπους, όπου δημοσιεύονται ψευδείς και ανυπόστατοι ισχυρισμοί σχετικά με τον αριθμό των εισακτέων στο Τμήμα Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών της ΦΛΣ, υποστηρίζει ομόφωνα τις ενέργειες του Προεδρείου και όλων των συναδέλφων του Τμήματος, προς αποκατάσταση της αλήθειας.

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ εκφράζει την ανησυχία της για την άκριτη διακίνηση μέσω του διαδικτύου εκπαιδευτικών πληροφοριών μη ανταποκρινόμενων στην πραγματικότητα, οι οποίες ενδέχεται να παραπλανήσουν τους υποψηφίους φοιτητές, επικειμένης μάλιστα της συμπλήρωσης των μηχανογραφικών δελτίων. Παρόμοια περιστατικά βλάπτουν τη δημόσια εικόνα όχι μόνον του Τμήματος Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών αλλά και της Φιλοσοφικής Σχολής.