ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΚΑΛΛΙΑΜΠΕΤΣΟΥ-ΚΟΡΑΚΑ

Η Κοσμητεία Φιλοσοφικής Σχολής αποχαιρετά την Πηνελόπη Καλλιαμπέτσου-Κορακά, Ομότιμη Καθηγήτρια Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας.

Η Πηνελόπη Καλλιαμπέτσου υπηρέτησε, από διαφορετικές θέσεις στην εκπαίδευση, τη διδασκαλία της γαλλικής γλώσσας και τη διδακτική της. Η πολύπλευρη θεωρητική της κατάρτιση, το ευρύ ερευνητικό της έργο και οι πρωτοπόρες επιστημονικές της αναζητήσεις άνοιξαν ορίζοντες σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και ενέπνευσαν όλους όσοι διδάσκουμε τη γαλλική γλώσσα.

Διακρίθηκε για τη συνέπεια και την αφοσίωσή της στα διδακτικά της καθήκοντα και για το εξαίρετο ήθος της που καθόρισαν τη στάση και τη συμπεριφορά της σε προσωπικές και επαγγελματικές σχέσεις.

Τα μέλη της Κοσμητείας με βαθειά συγκίνηση εκφράζουν θερμά συλλυπητήρια προς την οικογένειά της.

Η κηδεία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 24 Ιουνίου στις 12.30 από το κοιμητήριο Ζωγράφου.

Ο Κοσμήτωρ