ΑΠΩΛΕΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΚΟΥΤΕΡΟΠΟΥΛΟΥ

H Kοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ εκφράζει την οδύνη της για την εκδημία του αγαπητού συναδέλφου, Καθηγητή του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας  Νικολάου Σκουτερόπουλου.

Ο Νικόλαος Σκουτερόπουλος  σπούδασε κλασική φιλολογία και φιλοσοφία στα Πανεπιστήμια της Αθήνας, του Gottingen και του Tübingen. Ως πανεπιστημιακός δάσκαλος, υπηρέτησε με αφοσίωση τη Φιλοσοφική Σχολή, αρχικά στο Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (στον τομέα Φιλοσοφίας) και εν συνεχεία στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας. Επιστήμονας εξαιρετικά στιβαρός, με σημαντικό ερευνητικό έργο, έτυχε ευρείας αναγνώρισης, ιδίως για τις υψηλού επιπέδου μεταφράσεις έργων της αρχαίας ελληνικής και της γερμανικής φιλοσοφίας και γραμματείας. Το 2012 έλαβε το «Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνικής Μετάφρασης Έργου Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας στα Νέα Ελληνικά».

Εξαίρετος επιστήμονας και υποδειγματικός δάσκαλος, ο Νικόλαος Σκουτερόπουλος αφήνει πίσω του ένα δυσαναπλήρωτο κενό. H Kοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής εκφράζει ειλικρινή συλλυπητήρια στους οικείους του και στους συναδέλφους του.