ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΩΝ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Ο 4ος Φοιτητικός Ποιητικός Διαγωνισμός που προκήρυξε η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ ολοκληρώθηκε στις 14 Φεβρουαρίου 2023. Ελήφθησαν συνολικά 50 ποιήματα από φοιτήτριες και φοιτητές που προέρχονται από 10 διαφορετικά Τμήματα της Φιλοσοφικής Σχολής και 18 ποιήματα από φοιτητές και φοιτήτριες από διάφορα άλλα πανεπιστήμια. Η Κριτική Επιτροπή, η οποία αποτελείται από τους ποιητές Γιώργο Βέη (Πρόεδρο), Θανάση Χατζόπουλο και την ποιήτρια Ελένη Τζατζιμάκη, συνεδρίασε στις 5 Μαρτίου και αποφάσισε για την απονομή των Βραβείων. Η τελετή της απονομής έγινε στις 23 Μαρτίου και ώρα 5.30-6.30 στην aula της Φιλοσοφικής Σχολής.

Ακολουθούν τα στοιχεία των βραβευθέντων φοιτητών και φοιτητριών από τη Φιλοσοφική Σχολή:

1ο βραβείο:"Βινύλιο" της Ελευθερίας Σωμεράκη (Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, 3ο έτος)
2ο βραβείο: "Ένα μικρό, πολύ μικρό τριαντάφυλλο" του Γιώργου Χέλμη (Φιλολογίας ΠΜΣ Δέξιππος, 1ο έτος )
3ο βραβείο: "Αλς" του Ρωμανού Πετρίδη (Ιστορικού-Αρχαιολογικού, 3ο  έτος)
Έπαινος: "Ωδή στον έρωτα, ωδή σε εσένα", της Ελένης Λάτινα (Θεατρικών Σπουδών, 4ο έτος)

Φοιτητές και Φοιτήτριες από άλλα πανεπιστήμια:
1ο βραβείο: "Εμβάτης", του Θοδωρή Κουτσοδήμας (Μηχανολόγων Μηχανικών Α.Π.Θ., 8ο έτος)
2ο βραβείο: "Οφθαλμαπάτη", της Άρτεμης Κοτζαμανίδου (Φυσικοθεραπείας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, 4ο έτος)
3ο βραβείο: "Ψιθύρισέ μου έρωτα", της Κωνσταντίνας Νερουλιά (Ιστορίας & Φιλοσοφίας της Επιστήμης ΕΚΠΑ, 1ο έτος)
Έπαινος: "Ο έρωτας, τ' αρχιπέλαγος", του Γιάννη Παπαγιάννη (Ιατρικής Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, 1ο έτος)

Ευχαριστούμε όλες και όλους τους συμμετέχοντες. Ευελπιστούμε σε μια συνέχεια αυτής της προσπάθειας που κέρδισε το ενδιαφέρον της φοιτητικής και της ευρύτερης πανεπιστημαικής κοινότητας.