ΔΥΟ ΝΕΕΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΠΕΝΑΚΗ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Η εικαστικός Αλεξάνδρα Μπενάκη φιλοτέχνησε στον 4ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ  δύο πρωτότυπες καλλιτεχνικές δημιουργίες με τίτλο Πεταλούδα (The Butterfly Project ). Τα έργα ολοκληρώθηκαν υπό την εποπτεία του καθηγητή Ιστορίας της Τέχνης Δημήτρη Παυλόπουλου και υλοποιήθηκε με την αρωγή και την υποστήριξη της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής.

Η ζωγράφος επισημαίνει:

«Η Πεταλούδα (The Butterfly Project)  σκοπό έχει να επισημάνει και να επικοινωνήσει πως κάθε κίνηση μας μετράει. Όλοι μας μετράμε. Σύμφωνα με ένα θεώρημα ενος μαθηματικού και μετεωρολόγου, το πέταγμα μιας πεταλούδας συμβάλλει στη δημιουργία ενος τυφώνα στην άλλη άκρη του πλανήτη. Το μήνυμα, λοιπόν, είναι απλό, αλλά μεγάλο: κάθε κίνηση ή λόγος μας μπορεί να επιφέρει μεγάλες αλλαγές. Σε μια εποχή που νομίζουμε πως δεν έχει εκτόπισμα μια μονάδα, πως ότι και να κάνουμε δε θα αλλάξει τίποτα στον κόσμο, η πεταλούδα μάς θυμίζει πως και η πιο αθόρυβη φαινομενικά κίνηση μπορεί να δημιουργήσει κύμα αλλαγής. Ας πιστέψουμε και ας συνειδητοποιήσουμε πως όλα μετράνε και πως και εμείς μετράμε».

«Άνθρωποι και ζώα: Η τοιχογραφία αυτή δημιουργήθηκε σε συνεργασία δύο καλλιτεχνών. Το πρώτο μήνυμα που επιθυμούμε να επικοινωνήσουμε ήταν πως οι καλλιτέχνες μπορούν και οφείλουν να συνεργαστούν για μια ιδεα μεγαλύτερη από αυτούς. Ο τίτλος του έργου είναι: «Είμαστε όλοι διαφορετικοί, αλλά είμαστε ένα». Μέσα σε κάθε άνθρωπο, κρύβεται ένα ζώο διαφορετικό και η πεταλούδα πάνω από κάθε ζώο μας δείχνει τη ψυχή του καθενός. Άλλα χρώματα, αλλά πρόσωπα, αλλά ζώα, άλλες μορφές. Αλλά η ουσία είναι ότι είμαστε ένα και είμαστε ενωμένοι».

Η Αλεξάνδρα Μπενάκη αποφοίτησε από το Art & Design του Kent University το 1996 και αργότερα σπούδασε Fine Art στο Middlesex University του Ηνωμένου Βασιλείου  (1996-1999). Η διπλωματική της εργασία αγοράστηκε και φιλοξενείται στη μόνιμη συλλογή του Μουσείου Φρυσίρα. Από πολύ νωρίς, από την πρώτη της ατομική έκθεση που πραγματοποιήθηκε μόλις ολοκλήρωσε τις σπουδές της στην γκαλερί Αγκάθι, τα έργα της φέρουν μια ιδιαίτερη ταυτότητα. Στη συνέχεια, εργάστηκε για δύο χρόνια στο marketing και branding και αργότερα άνοιξε τη δική της επιχείρηση. Απέκτησε πιστοποίηση στο Coaching από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και συνέχισε την εκπαίδευσή της στο CPD (colour-psycho dynamics). Δουλεύει με παστέλ, ξυλομπογιά και πενάκι. Έργα της βρίσκονται σε διάφορες χώρες της Ευρώπης και στο Ντουμπάι. Ζει και εργάζεται στη Νέα Ερυθραία.

ΕΚΘΕΣΕΙΣ

2002        Ατομική, γκαλερί Αγκάθι

2004        Ομαδική για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004, γκαλερί Αγκάθι

2004        Φιλανθρωπική δημοπρασία για τη στήριξη των Γιατρών Χωρίς Σύνορα