ΕΚΠΑ: ΕΠΙΣΚΕΨΗ 58 ΚΙΝΕΖΩΝ ΠΡΥΤΑΝΕΩΝ, ΑΝΤΙΠΡΥΤΑΝΕΩΝ, ΚΟΣΜΗΤΟΡΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΩΝ ΑΠΟ 33 ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

ΕΚΠΑ: Επίσκεψη 58 Κινέζων Πρυτάνεων, Αντιπρυτάνεων, Κοσμητόρων και Προέδρων από 33 κορυφαία Κινεζικά Πανεπιστήμια

Μεγάλη αντιπροσωπεία 58 μελών, Πρυτάνεων, Αντιπρυτάνεων, Κοσμητόρων, Προέδρων και Αντιπροέδρων, με συμμετοχή υψηλών αξιωματούχων του Υπoυργείου Παιδείας της Κίνας, με επικεφαλής την κ. FU Bo (Deputy Secretary-General of the China Education Association for International Exchange), από 33 κορυφαία Κινεζικά Πανεπιστήμια, επισκέφθηκε το ΕΚΠΑ την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2023, στο πλαίσιο του 2ου Ελληνο-κινεζικού Φόρουμ Ανώτατης Εκπαίδευσης.

Το πρωί πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας μελών της κινεζικής αποστολής στο Κεντρικό Κτήριο του ΕΚΠΑ με τον Πρύτανη, καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο, την Αντιπρύτανι Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου, τη Διευθύντρια του πρώτου ξενόγλωσσου Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών στην Ελλάδα «BA Program in the Archaeology, History and Literature of Ancient Greece» (Φιλοσοφική Σχολή, ΕΚΠΑ), ομότιμη καθηγήτρια κ. Ελένη Καραμαλέγκου, και την Προϊσταμένη του Τμήματος Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων (ΤΕΔΣ), κ. Φωτεινή Φρύδα. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης τα μέλη της κινεζικής αποστολής εξέφρασαν το ζωηρό ενδιαφέρον κορυφαίων κινεζικών Πανεπιστημίων για τη σύναψη σχέσεων σε επίπεδο μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών.

Η κινεζική αντιπροσωπεία αποτελούταν από τα εξής μέλη:

– FU Bo, Deputy Secretary-General-China Education Association for International Exchange

– LIU Yibo, Director of Department for International Cooperation,

– LUO Guangchun, Vice President of the University of Electronic Science and Technology of China

– ZENG Qigang, Deputy Dean of School of International Education

– GOU Xiaohua, Vice President at Lanzhou University

– LI Chunlin, Deputy Dean of School of International Cultural Exchange

Την ίδια μέρα πραγματοποιήθηκε στη Φιλοσοφική Σχολή, στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης, επίσκεψη της κινεζικής αντιπροσωπείας, όπου διοργανώθηκε από το ΕΚΠΑ ειδική ημερίδα. Στην ημερίδα παρουσιάστηκαν στην κινεζική αντιπροσωπεία Πρυτάνεων, Αντιπρυτάνεων, Κοσμητόρων, Προέδρων και Αντιπροέδρων τα αγγλόφωνα Προγράμματα Σπουδών του ΕΚΠΑ από την Αντιπρύτανι Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου, και τους Διευθυντές των Προγραμμάτων. Η αντιπροσωπεία ξεναγήθηκε, επίσης, και στην Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής.

Ξενάγηση της κινεζικής αντιπροσωπείας στην Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών αποδίδει ιδιαίτερη σημασία στις διεθνείς συμφωνίες συνεργασίας και ειδικότερα στην ενίσχυση των διμερών σχέσεων με τα Κινεζικά Πανεπιστήμια.

[https://hub.uoa.gr/chinese-delegation-at-nkua/]