Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ. ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΟΡΔΗ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ. Εικαστική παρέμβαση του Γιώργου Κόρδη στη Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Mόλις κυκλοφορήθηκε, από τις εκδόσεις ΚΑΠΟΝ, ένα λεύκωμα αφιερωμένο στην εικαστική παρέμβαση του Γιώργου Κόρδη στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ, υπό τον τίτλο Η Οδύσσεια

Στο εν λόγω λεύκωμα συμβάλλουν με ειδικά κείμενά τους οι Αικατερίνα-Νίνα Καρβούνη (που είχε και τη φιλολογική επιμέλειά του), Στέφανος Ματθαίος, Πλάτων Πετρίδης, Δημήτρης Παυλόπουλος και Μάνος Στεφανίδης. Τα κείμενα δημοσιεύονται στην ελληνική και μεταφρασμένα στην αγγλική γλώσσα από τις/τους μεταπτυχιακές/ούς φοιτήτριες/φοιτητές του ΠΜΣ του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας "Αγγλική Γλώσσσα, Γλωσσολογία και Μετάφραση", υπό την εποπτεία της Μαρίας Σιδηροπούλου και της Διαμαντούλας Κόρδα.