ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΜΖ' ΤΟΜΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΗΡΙΔOΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ & ΤΟΥ ΤΟΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΙΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΛΑΜΑ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ του ΜΖ' τόμου της Επιστημονικής Επετηρίδoς της Φιλοσοφικής Σχολής & του τόμου με τα Πρακτικά τριών Ημερίδων για τον ΠΑΛΑΜΑ

Την Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του τεσσαρακοστού εβδόμου [ΜΖ΄ (2022-2023)] τόμου της Επιστημονικής Επετηρίδoς της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και του τόμου O Κωστής Παλαμάς στη Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής. Τρεις ημερίδες με αφορμή τα 80 χρόνια από τον θάνατο του Κωστή Παλαμά, στον οποίον περιλαμβάνονται τα Πρακτικά των Ημερίδων που διοργάνωσε η Φιλοσοφική Σχολή μαζί με το Ίδρυμα Κωστή Παλαμά, την Άνοιξη του 2023.

Τους δύο τόμους παρουσίασαν ο Καθηγητής Δημήτριος Δρόσος, Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής, ο Καθηγητής Αχιλλέας Χαλδαιάκης, μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του ΕΚΠΑ, ο Καθηγητής του Τμήματος Ιταλικής Φιλολογίας Γεράσιμος Ζώρας, Διευθυντής της Επιστημονικής Επετηρίδoς καιεπιμελητής και των δύο εκδόσεων που παρουσιάστηκαν, ο Καθηγητής του Τμήματος Φιλολογίας, Αμφιλόχιος Παπαθωμάς και ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Φιλολογίας Διονύσιος Καλαμάκης, μέλη της Συντακτικής Επιτροπής της Επιστημονικής Επετηρίδος. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Κωνσταντίνος Κασίνης, Ομότιμος Καθηγητής Μεταβυζαντινής και Νεότερης Ελληνικής Φιλολογίας του ΕΚΠΑ και Πρόεδρος της Δ.Ε. του Ιδρύματος Κωστή Παλαμά, ο οποίος εξέφρασε την ικανοποίησή του για την έκδοση, που αποτελεί σπουδαία κατάθεση στις παλαμικές σπουδές. Ακολούθησε γόνιμη συζήτηση μεταξύ των παρισταμένων, μελών όλων των Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής, ενώ δόθηκαν αντίτυπα των τόμων στους συγγραφείς.

• Title