ΠΡΟΤΟΜΗ ΤΟΥ ΘΕΜΕΛΙΩΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Ν. ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ

Σε μαρμάρινο βάθρο στον έκτο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής ανιδρύθηκε η ορειχάλκινη ρεαλιστική προτομή του θεμελιωτή της επιστήμης της Γλωσσολογίας στην Ελλάδα, καθηγητή στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, Γεώργιου Ν. Χατζιδάκι (1848-1941), έργο του γλύπτη Βάσου Καπάνταη (1924-1990) από το 1981.

Απόφοιτος του Ιστορικού-Αρχαιολογικού Τμήματος της Φιλοσοφικής Σχολής, ο προσφυγικής καταγωγής Καπάνταης απεικονίζει τη μορφή του Χατζιδάκι πιστά, με επίσημη ενδυμασία. Έχοντας σπουδάσει την τέχνη της γλυπτικής στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, στο εργαστήριο του Μιχάλη Τόμπρου (1889-1974), δημιούργησε σειρά συνθέσεων αφαιρετικών, ηρώα με θέματα πόλεις και μορφές μικρασιατικές, έργα του από τις δεκαετίες 1960, 1970 και 1980, τα οποία έχουν βρει τη θέση τους στην πλατεία Χρυσοστόμου Σμύρνης, μπροστά από την Εστία Νέας Σμύρνης.