ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΑΝΟΔΟ ΚΑΙ ΜΕ ΥΨΗΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ Ο ΤΟΜΕΑΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΗΣ QS (QUACQUARELLI SYMONDS)

Σε συνεχή άνοδο και με υψηλές επιδόσεις ο Τομέας των Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΕΚΠΑ σύμφωνα με την κατάταξη της QS (Quacquarelli Symonds)

Πολύ σημαντικές  διακρίσεις για τον Τομέα των Ανθρωπιστικών Σπουδώντου Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών επιφύλασσε η δημοσίευση των αποτελεσμάτων της παγκόσμιας κατάταξης Πανεπιστημίων του Οργανισμού QS (QuacquarelliSymonds) για το 2023.  Σύμφωνα με τα αποτελέσματα αυτής της κατάταξης ο Τομέας των Ανθρωπιστικών Σπουδών και Τεχνών του ΕΚΠΑ, βρίσκεται στην 218η θέση μεταξύ των 500 καλύτερων Πανεπιστημίων του κόσμου που προσφέρουν τέτοιες σπουδές, καταγράφοντας μια εξαιρετικά σημαντική άνοδο την τελευταία εξαετία (163 θέσεις). Η επίδοση αυτή κατατάσσει τις ανθρωπιστικές σπουδές στο ΕΚΠΑ μεταξύ των 105 καλύτερων Πανεπιστημίων στην Ευρώπη. Επιπροσθέτως, το επιστημονικό πεδίο «Κλασσικές Σπουδές και Αρχαία Ιστορία» βρίσκεται στις θέσεις 51-90 και το αντίστοιχο της «Αρχαιολογίας» στις θέσεις 101-150.

Δείτε το ενημερωτικό κείμενο του Καθηγητή Δημήτρη Καραδήμα, Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, ΕΚΠΑ, καθώς και άρθρο του κ. Καραδήμα με τίτλο «Ανθρωπιστικές Σπουδές: Σημαντική διάκριση για το ΕΚΠΑ»