ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΤΖΟΥΡΑΚΗ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Σύνθεση του εικαστικού δημιουργού Μιχάλη Κατζουράκη στον τρίτο όροφο της φιλοσοφικής σχολής

Σύνθεση του κ. Μιχάλη Κατζουράκη (γ. 1933), με τίτλο 3.R.E.N.D (2004), δωρεά του εικαστικού δημιουργού προς τη Φιλοσοφική Σχολή, φιλοτεχνημένη από επιχρωμιωμένο ορείχαλκο και ράβδους ανοξείδωτου χάλυβα, διαστάσεων 78 Χ 72 Χ 54 εκ., τοποθετήθηκε στον 3ο όροφο της Σχολής. Αφορμή για τη δημιουργία του έργου υπήρξε ταξίδι του καλλιτέχνη στην Ινδία και στη Σρι Λάνκα. Η Κοσμητεία της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ εκφράζει την ευγνωμοσύνη της προς τον Καθηγητή Ιστορίας της Τέχνης του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας κ. Δημήτρη Παυλόπουλο, με την καθοριστική συνδρομή του οποίου το εν λόγω έργο κοσμεί ήδη τους χώρους της Σχολής.