ΟΠΕΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ: AΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΣΤΟΝ ΔΑΝΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ BOB DYLAN

Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2023
ΟΠΕΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ: AΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΣΤΟΝ ΔΑΝΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ BOB DYLAN

AΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΣΤΟΝ ΔΑΝΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ BOB DYLAN

ΟΠΕΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ CONSERVATORIO PUCCINI de La Spezia KAI TOY COSERVATORIO  VENEZIA

Την Τρίτη 10 Οκτωβρίου στις 14.00 μια ομάδα Ιταλών φοιτητριών και φοιτητών από την opera network, Music Conservatory Puccini of La Spezia σε συνεργασία με καθηγητές και φοιτητές του   Music Conservatory of Venice που συνεργάζονται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος CAPHE σε συνεργασία με το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ παρουσιάζουν την  παράσταση “Homer, Dante & Bob Dylan”, όπου η Μουσική συναντάται με την Ποίηση.

Οι ακροατές θα έχουν την ευκαιρία να βυθιστούν σε μια πολυαισθητηριακή εμπειρία που διατρέχει λογοτεχνικές εποχές, από την αρχαία Ελλάδα μέχρι τη μεσαιωνική Ιταλία και τη σύγχρονη αμερικανική κουλτούρα, σε ένα καθηλωτικό σκηνικό τεχνολογίας αιχμής με video mapping, video 360° και ειδικά κοστούμια σχεδιασμένα από τη συνεργασία ανθρώπου και τεχνητής νοημοσύνης.

Οι πέντε ενότητες του προγράμματος εισάγονται από μια ανάγνωση ποίησης και προσφέρουν ειδικά μουσικά κομμάτια – διασκευασμένα από τον μαέστρο Federico Bardazzi – από επικά έργα όπως η Οδύσσεια, ο Ύμνος στην Αφροδίτη, η Θεία Κωμωδία και η διαχρονική μουσική και οι στίχοι του Bob Dylan, ερμηνευμένα από ένα διεθνούς φήμης ιταλικό σύνολο ταλαντούχων μουσικών και τραγουδιστών, χρησιμοποιώντας τις πρωτότυπες γλώσσες των συγγραφέων: αρχαία ελληνικά, ιταλικά, αγγλικά. Χορευτές θα εμφανιστούν για να ενισχύσουν την εκφραστική δύναμη της μουσικής.