ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ “ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΙ Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ”

Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2023
Παρουσίαση του έργου “Το Μουσείο και η Βιβλιοθήκη των Πτολεμαίων στην Αλεξάνδρεια”

Την Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 18:30 θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση του έργου “Το Μουσείο και η Βιβλιοθήκη των Πτολεμαίων στην Αλεξάνδρεια” του αείμνηστου Κωνσταντίνου Σπ. Στάικου, στην αραβική γλώσσα.

Η Ομότιμη Καθηγήτρια Αραβολογίας του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ, Ελένη Κονδύλη, ως επιστημονική επιμελήτρια της αραβικής μετάφρασης μαζί με τον κ. Marcel Pirard, ανέλαβε την οργάνωση της εκδήλωσης αυτής, αποτίνοντας ελάχιστο φόρο τιμής στον σπουδαίο αρχιτέκτονα, ιστορικό του βιβλίου και συγγραφέα Κωνσταντίνο Σπ. Στάικο.

Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί στο κεντρικό κτίριο του ΕΚΠΑ, Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος», Πανεπιστημίου 30 (Προπύλαια).

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΕΙΜΕΝΟΥ: Ibrahim Mohammed
ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΠΡΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕΩΝ: Mohamed Abdelaziz
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Ελένη Κονδύλη, Marcel Pirard

Η παρουσίαση είχε προγραμματιστεί από τον ίδιο τον συγγραφέα πριν τον αδόκητο και ξαφνικό θάνατό του τον Απρίλιο του 2023.

Για πτυχές του θέματος θα μιλήσουν:
ΘΕΟΔΟΣΗΣ ΤΑΣΙΟΣ, Ομότιμος Καθηγητής Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου,
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, Αναπληρωτής Καθηγητής Aρχαίας Iστορίας ΕΚΠΑ,
ΕΛΕΝΗ ΚΟΝΔΥΛΗ, Ομότιμη Καθηγήτρια Αραβολογίας ΕΚΠΑ,
ΤΑΡΕΚ ΡΑΝΤΟΥΑΝ, Καθηγητής και Διευθυντής Ελληνικών Γραμμάτων Πανεπιστημίου Αλ-Άζχαρ.

Την εκδήλωση θα κλείσει πρόγραμμα με λόγια αραβική μουσική.

Δείτε την Πρόσκληση