ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ (3 ΚΑΙ 4 ΙΟΥΛΙΟΥ 2023)

Τρίτη 04 Ιουλίου 2023
ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ (3 ΚΑΙ 4 ΙΟΥΛΙΟΥ 2023)

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ κλείνει την ακαδημαϊκή χρονιά με δύο συναυλίες στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών στις 3 και 4 Ιουλίου 2023.

Δευτέρα 3 Ιουλίου στις 20.00
Στο πλαίσιο του Διεθνούς Συνεδρίου "Αριστοτέλης-Κομφούκιος: Hθικά ζητηματα για τον 21ο αιώνα" που θα  διεξαχθεί στην Ακαδημία Αθηνών από 3 έως 6 Ιουλίου, το Εργαστήριο Μουσικής και Τεχνολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ θα παρουσιάσει τη Δευτέρα 3/7 στις 20.00 στο Αστεροσκοπείο Αθηνών (Λόφος των Νυμφών, Θησείο) δύο διαλέξεις και μία συναυλία αφιερωμένες στην Ακουστική Οικολογία όπως παρουσιάζεται στο έργο των δύο φιλοσόφων. Οι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος έχουν ετοιμάσει μια μικρή συναυλία με ηχοτοπία από διαφορετικές κατηγορίες έμβιων όντων, όπως κουκουβάγιες, μέλισσες, τζιτζίκια κ.α με στοιχεία από τις επιστήμες της βιομουσικολογίας, της βιοακουστικής και της ακουστικής οικολογίας με τεχνικές σύνθεσης ηχοτοπίων (συντονισμός Ορέστης Καραμανλής και Θάνος Πολυμενέας-Λιοντήρης).

Τρίτη 4 Ιουλίου στις 21.00
Την Τρίτη 4/7  στο ίδιο μέρος θα γίνει η συναυλία των Τζαζ Μουσικών Συνόλων του Τμήματος (συντονισμός Αντώνης Λαδόπουλος).

Είσοδος ελεύθερη

======================================

Μonday 3/7 at 20.00

Opening concert for the "Aristotle–Confucius Symposium on Ethics for the 21st Century" (Athens - Thessaloniki, July 3-8, 2023).
Discussion Panel. On the relationship between nature and humanity in the works of Lao Tzu and Aristotle
20:00-20:20   Lao Tzu and the significance of his way of nature to contemporary humanity (Professor Pavlos Kavouras, NKUA)
20:20-20:40  Acoustic ecology as a source for diachronic philosophical values in Aristotle’s thought (Professor Anastasia Georgaki, NKUA)

Biophony-Heterophony