ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗ ΦΕΤΙΝΗ PRAGUE QUADRENNIAL 2023

Τρίτη 11 Ιουλίου 2023
Τιμητική εκδήλωση για το σύνολο της Εθνικής Εκπροσώπησης της Ελλάδας στη φετινή Prague Quadrennial 2023

Στις 11 Ιουλίου 2023, στον χώρο τού Φεστιβάλ Αθηνών (Πειραιώς 260), ώρα 19:30 θα πραγματοποιηθεί τιμητική εκδήλωση για το σύνολο της Εθνικής Εκπροσώπησης της Ελλάδας στη φετινή PQ2023 με θέμα Επανεξετάζοντας τις πόλεις: επιτελεστικοί τόποι και ιστορίες ανθεκτικότητας

Ελληνική Φοιτητική Συμμετοχή στην Prague Quadrennial 2023

Δέκα Τμήματα από οκτώ ακαδημαϊκά εκπαιδευτικά ιδρύματα που εδρεύουν σε τέσσερις πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ναύπλιο και Φλώρινα) εκπροσώπησαν φέτος την Ελλάδα στο Φοιτητικό Διαγωνιστικό Τμήμα της Διεθνούς Έκθεσης Σκηνογραφίας και Παραστατικών Τεχνών Prague Quadrennial 2023.

Από την Αθήνα, συμμετείχαν: Τμήμα Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ, Σχολή Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ, Τμήμα Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής ΠΑΔΑ, Εργαστήριο Σκηνογραφίας ΑΣΚΤ, Laboratory Scenography Athens. Από τη Θεσσαλονική, συμμετείχανν : Τμήμα Θεάτρου ΑΠΘ, Τμήμα Κινηματογράφου ΑΠΘ. Από το Ναύπλιο: Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Τμήμα Παραστατικών και Ψηφιακών Τεχνών Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Από τη Φλώρινα: Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.

Πάνω από 350 φοιτητές και φοιτήτριες ένωσαν τις δυνάμεις τους και παρουσίσαν εργασίες που υλοποιήθηκαν κατά την περίοδο της τελευταίας διετίας. Πρόκειται για μια φοιτητική συμμετοχή εκτενή σε όγκο, αλλά και εξαιρετικά διευρυμένη ως προς το εύρος και τη σχεδιαστική της στόχευση, αποτέλεσμα της επιμελούς και ευφάνταστης ανταπόκρισης των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων στην ειδική ανοιχτή πρόσκληση για την ελληνική φοιτητική συμμετοχή και στο θέμα που διατυπώθηκε: Επανεξετάζοντας τις πόλεις: επιτελεστικοί τόποι και ιστορίες ανθεκτικότητας.

Ο στόχος του θέματος ήταν να αναδειχθεί ένας προβληματισμός αναφορικά με το βιωμένο αστικό περιβάλλον και τη δημιουργική και ευφάνταστη χρήση του δημόσιου χώρου και της δημόσιας σφαίρας.

Ακολουθώντας τη θεματική και την πολυσυλλεκτική μορφή της ελληνικής φοιτητικής συμμετοχής, η καθηγήτρια Λίλα Καρακώστα σχεδίασε ένα περίπτερο που λειτουργεί ως τέντα-σκηνή, μία «ομπρέλα» κυριολεκτική και μεταφορική, που στεγάζει τις ποικίλες και ευφάνταστες καλλιτεχνικές διατυπώσεις των συμμετεχόντων.

Το εν λόγω περίπτερο εκτίθεται πλέον στην Πλατεία της Πειραιώς 260 και μπορεί το κοινό να την επισκεφθεί από τις 19:30-22:30 έως τις 20 Ιουλίου 2023.

Όλα τα συμμετέχοντα Τμήματα δημιούργησαν αρκετές επιτελεστικές δράσεις διερευνώντας την κοινή θεματική, δράσεις που βιντεοσκοπήθηκαν και ο επισκέπτης του περιπτέρου μπορεί να δει σκανάροντας τα ειδικά qr με το κινητό του τηλέφωνο.

Στις 11 Ιουλίου 2023, στις 19:30, οι συντελεστές του ελληνικού φοιτητικού περιπτέρου θα σας περιμένουν να σας ξεναγήσουν από κοντά σε μία γιορτή της Εθνικής Εκπροσώπησης της Ελλάδας στην Prague Quadrennial 2023