«ΕΠΟΧΗ»: ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΟΡΟΦΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

«ΕΠΟΧΗ»: Έκθεση ζωγραφικής  του Κωνσταντίνου Μακρόπουλου στον τέταρτο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής

Ο Απρίλιος του 2024 ξεκίνησε στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ με μια πολύ ενδιαφέρουσα έκθεση του ζωγράφου Κωνσταντίνου Μακρόπουλου, στο αίθριο του 4ου ορόφου του κτηρίου, υπό τον γενικό τίτλο «Εποχή». Πρόκειται για μια ενότητα δεκατριών ελαιογραφιών σε εξπρεσιονιστικό ύφος με σουρεαλιστικές προεκτάσεις. Τα θέματα κάποιων πινάκων είναι γενικά και συμβολικά, ενώ άλλα είναι πιο συγκεκριμένα ως προς το θέμα, όπως αυτά που αναφέρονται στον Άνθρωπο, στον μεταφυσικό Λόγο, καθώς και στους σύγχρονους καταστροφικούς πολέμους.

Τα έργα δημιουργήθηκαν με πρόθεση να αποδοθεί αλληγορικά, με την εικαστική γλώσσα, η ατμόσφαιρα της σημερινής εποχής, που κυριαρχείται από έναν καταιγισμό τραγικών συμβάντων, τα οποία καλείται να διαχειριστεί ο σύγχρονος άνθρωπος.

Την αίσθηση αυτής της ανησυχητικής, αβέβαιης, δυστοπικής ατμόσφαιρας του κόσμου, επιχειρούν να αποδώσουν οι πίνακες της σειράς αυτής, επιστρατεύοντας τα εργαλεία της ζωγραφικής τέχνης.

Ο Κωνσταντίνος Μακρόπουλος γεννήθηκε στην Καλαμάτα. Ζει στην Αθήνα. Σπούδασε στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών και στη Σχολή Γραφικών Τεχνών και Καλλιτεχνικών Σπουδών του σημερινού ΠΑΔΑ. Έκανε μεταπτυχιακό στις Γραφικές Τέχνες/Πολυμέσα στο ΕΑΠ. Είναι μέλος του Επιμελητηρίου Εικαστικών Τεχνών Ελλάδας (EETE). Έχει συμμετάσχει σε εκθέσεις που διοργανώνει το ΕΕΤΕ, καθώς και σε ομαδικές εκθέσεις. Έργα του υπάρχουν στο κτήριο της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ και σε ιδιωτικές συλλογές.

Η Κοσμητεία της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ ευχαριστεί θερμά τον Καθηγητή Ιστορίας της Τέχνης του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας κ. Δημήτρη Παυλόπουλο  για την καθοριστική συνδρομή του στην πραγματοποίηση αυτής της έκθεσης.

• Title