ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΑΝ. ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΩΝ. ΜΠΑΛΑΓΕΩΡΓΟΥ

Αναγγελία συνεδρίου του Τμήματος Μουσικών Σπουδών στη μνήμη του αν. καθηγητή Βυζαντινής Μουσικολογίας Δημητρίου Κων. Μπαλαγεώργου

ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

To Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών οργανώνει διεθνές επιστημονικό βυζαντινομουσικολογικό συνέδριο, στη μνήμη του αναπληρωτή καθηγητή Βυζαντινής Μουσικολογίας Δημητρίου Κων. Μπαλαγεώργου, ο οποίος εξεδήμησε αδόκητα προς Κύριον στις 2 Ιουνίου του 2023.

Στο συνέδριο θα επιχειρηθεί ειδική αναφορά στη σημαντικότατη συνεισφορά του εκλιπόντος στην Τέχνη και Επιστήμη της Βυζαντινής Μουσικολογίας, ενώ τα Πρακτικά του θα δημοσιευθούν ως πνευματικό μνημόσυνο του αειμνήστου φίλου και συναδέλφου.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα, στους χώρους του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κατά το χρονικό διάστημα 1 έως 5 Ιουλίου 2024.

CALL FOR PAPERS

The Department of Music Studies, School of Philosophy, National and Kapodistrian University of Athens, will organise an International Conference on Byzantine Musicology, in memoriam of the Associate Professor of Byzantine Musicology Dimitrios Balageorgos, who passed away on June 2nd , 2023.

The Conference will make a special reference to the contribution Dimitrios Balageorgos has offered to the field of Byzantine Musicology, while the Proceedings will be published as a spiritual and scientific memorial to our late friend and colleague.

The Conference will take place in Athens, at the premises of the National and Kapodistrian University of Athens, from 1 to 5 July 2024.