ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΛΥΔΙΑΣ ΣΑΡΡΗ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΟΡΟΦΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Έργο της εικαστικής δημιουργού Λυδίας Σαρρή στον έκτο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής

Στον 6ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής τοποθετήθηκε το έργο της Λυδίας Σαρρή (γ. 1940) με τίτλο Χαίρετε (1989). Το έργο είναι δωρεά της εικαστικής δημιουργού προς τη Φιλοσοφική Σχολή. Είναι φιλοτεχνημένο από φυσική πέτρα, σμάλτο Murano και χρυσό, διαστάσεων 130 Χ 180 εκ. Το έργο έχει ήδη σχολιάσει ο μακαριστός Καθηγητής Ιστορίας της Τέχνης της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ Νίκος Ζίας, με αφορμή ατομική έκθεση της Λυδίας Σαρρή. Η Κοσμητεία της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ εκφράζει την ευγνωμοσύνη της προς τον Καθηγητή Ιστορίας της Τέχνης του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας κ. Δημήτρη Παυλόπουλο, με την καθοριστική συνδρομή του οποίου το εν λόγω έργο κοσμεί ήδη τους χώρους της Σχολής.